Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 18:10 Bu haber 1330 kez okundu
 
Kütahya'da işsiz sayısı 19 bin 780 kişiymiş
Kütahya’da son aylarda artan işten çıkarmalarla, ekonomi cephesinde işler pek de iyi gitmezken, ildeki işsizlik rakamları konusunda kurum yetkililerince yapılan açıklamada, kayıtlı işsiz sayısının 19 bin 780 olduğu bildirildi.
Gündem Haberi


Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı 1. Olağan Toplantısı Kütahya İŞKUR’da Vali Ömer Toraman başkanlığında gerçekleştirildi. Temel istihdam bilgileri hakkında bilgiler verilen toplantıda, Kütahya’da kuruma kayıtlı iş gücü sayısının 43 bin 974, kuruma kayıtlı işsiz sayısının ise 19 bin 780 kişi olduğu ifade edildi. Kurumdan işsizlik ödeneği alan işsiz sayısının ise 3 bin 187 olduğu kaydedildi.

“Kütahya’daki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının altında.”

Kütahya’daki işsizlik oranının Türkiye ortalamasının altında olduğunu, sanayinin gelişmesine bağlı olarak iş gücüne katılımın yüksek olduğunu söyleyen Vali Dr. Ömer Toraman, “Dolayısıyla işsizlik rakamlarımız Türkiye ortalamasıyla kıyaslanmayacak kadar düşük bu da bizi mutlu eden rakamlar. Dönemsel olarak ufak tefek oynamalar olur, bazen yukarıya bazen de aşağıya doğru kıpırdamalar olur. Ama uzun yıllar seyrine baktığınızda ilimizdeki işsizlik oranlarının oldukça makul seviyelerde olduğu değerlendirilebilir. İlave yatırımlar, hala devam eden yatırımlar ve potansiyel yatırımları düşündüğümüzde inşallah bu oranların daha da aşağıya düşeceğini bekliyorum. Bu da pek çok açıdan şehrimizi daha problemsiz hale getiriyor. Vatandaşlarımızın belli bir ekonomik seviyeye sahip olması beraberinde pek çok avantajı da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

Temel istihdam bilgileri hakkında bilgiler verilen toplantıda kuruma kayıtlı iş gücü sayısının 43 bin 974, kuruma kayıtlı işsiz sayısının 19 bin 780,  işsizlik ödeneği alan işsiz sayısının ise 3 bin 187 olduğu bildirildi.

Engellilere ve eski hükümlülere yönelik mesleki eğitim kurs proje teklifleri kapsamında kendi işini kurmak isteyen 17 vatandaşın projelerinden 14’ünün onaylandığı belirtildi.

2019 yıllı işgücü eğitim planı kapsamında açılması planlanan, 4 bin 955 katılımcıya ulaşması hedeflenen 34 kurs kurul onayına sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, işsiz, sayısı, 19, bin, 780, kişiymiş,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv