Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 22:37 Bu haber 1034 kez okundu
 
Kütahya'da ekmeğe zam geldi
Kütahya’da ekmeğe zam yapıldı. Zamla birlikte 1,25 TL’den satılan 250 gram çarşı ekmeği 1,5 liraya çıkarıldı.
Gündem Haberi


Halkımızın öğünlerinin vazgeçilmezi ve temel taşı olan ekmeğe zam geldi. Kütahya Fırıncılar Esnaf Odasının 16 Mayıs tarihinde aldığı karara istinaden yürürlüğe Ramazan ayından sonra konulan zam uygulamasına göre, 250 gram çarşı ekmeği 1,25 TL’den 1,50 TL’ye yükseltildi. Çarşı ekmeğinin yanı sıra ev ekmeği, simit ve poğaça diğer unlu mamullere de zam gelirken, 100 gr simit de 1,25 TL’den 1,50 TL’ye yükseltildi.

Oran olarak en büyük zammı ev ekmeği alırken, 3,50 TL olan 750 gr ev ekmeği 4,50 oldu. Kütahya Fırıncılar Esnaf Odası’nın ekmek zammını Ramazan ayında halka yansıtmamak için çaba gösterdiği ancak piyasa koşulları nedeniyle Ramazan ayının hemen akabinde zammı uygulamak zorunda kaldığı bildirilirken, zamma hammadde ve üretim maliyetlerinin büyük oranda artmasının neden olduğu ifade ediliyor.

Diğer yandan, ekmeğe yapılan zamma Kütahya Belediyesinin itiraz ettiği, ancak Valiliğin kurulan itiraz komisyonu vasıtasıyla fırıncı esnafını haklı bularak ekmek zammına onay verdiği bildirildi.

Kütahya’da en son geçtiğimiz yıl temmuz ayında ekmeğe zam yapılmış,  75 kuruştan satılan çarşı ekmeği 1,25 TL’ye yükseltilmişti. Böylece çarşı ekmeği tam bir yıl dolmadan yaklaşık 1 yılda %100 zamlanmış oldu.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, ekmeğe, zam, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv