Haber Detayı
04 Mayıs 2019 - Cumartesi 11:41 Bu haber 904 kez okundu
 
Kütahya'da bayan hastaya kolundan alınan dokuyla dil yaptılar
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 62 yaşındaki bayan hastanın kolundan alınan damarlı dokuyla, kendisine dil ve ağız tabanı yapıldı.
Sağlık Haberi


Kütahya’da 62 yaşındaki Nuriye Kara’nın dil kanseri nedeniyle ağız tabanı, çene kemiği, dilin yarısı ve boynunda çıkan tümörler 5 saatlik ameliyatla temizlendi. Kara’nın kolundan alınan damarlı dokuyla da kendisine dil ve ağız tabanı yapıldı, çene kemiğine de titanyum plak konuldu.

Nuriye Kara’nın 1,5 yıl önce dilinde çıkan yara hızla büyüdü. Yaralar nedeniyle yemek yiyemez hale gelen ve çok ağrı çeken Nuriye Kara, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne başvurdu. Burada yapılan incelemelerde hastanın dil kanseri olduğu ve tümörün ağzından boynuna sıçradığı belirlendi.

Klinikte görevli Uz. Dr. Mehmet Ege Akça ve Uz. Dr. Hamdi Taşlı tarafından 5 saatlik ameliyatla Nuriye Kara’nın tümör kaplı dili, ağız tabanı ve çene kemiğinin yarısı alındı.

Hastanenin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünden Uzm. Dr. Furkan Karabulut ve Dr.Öğr.Üyesi Anvar Ahmedov da Nuriye Kara’ya ameliyathaneden çıkmadan 4 saatlik operasyonla kolundan alınan damarlı dokuyla, yeniden dil ve ağız tabanı yaptı.

Hastanın çene kemiğine de plak konulan hastanın operasyondan sonra genel durumunun iyi olduğu bildirilirken, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, ameliyatı gerçekleştiren ekibi kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, bayan, hastaya, kolundan, alınan, dokuyla, dil, yaptılar,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv