Haber Detayı
24 Nisan 2018 - Salı 15:39 Bu haber 2773 kez okundu
 
Kütahya'da 6 aylık iş için işsizler kuyruğa girdi
Kütahya’da Toplum Yararına Program kapsamında il ve ilçeler dahil toplam 765 kişinin 6 ay süre ile iş sahibi olabileceği istihdam olanağından faydalanmak isteyen işsizler, Kütahya İŞKUR önünde kuyruğa girdiler.
Gündem Haberi


Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile Kütahya Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Kütahya İl Müftülüğü, İl Özel İdaresi, Kültür Turizm Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlükleri, arasında imzalanan protokol ile Toplum Yararına Program kapsamında il ve ilçeler dahil toplam 765 kişi 6 ay süre ile  istihdam edilecek. 24 Nisan’da (bugün) başlayan müracatlar çerçevesinde sabah erken saatlerden itibaren kuyruğa giren çok sayıda işsiz vatandaş, Kütahya İŞKUR önünde beklemeye başladı. İzdiham nedeniyle işsizler kendi arasında listeler hazırlayarak, kurum içine gireceklerin sırasına belirlemeye çalışırken, zaman zaman da kuyrukta tartışmalar yaşanıyor.

Protokol gereğince 22 Mayıs 2018 ile 21 Kasım 2018 tarihleri arasında 6 ay süre ile uygulanacak olan programlar sayesinde 765 işsiz, geçici süreli iş imkânına kavuşacak. Başvuruların 24-28 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacağı kaydedilirken, istihdam edilecek kişilerin çevre temizliği, park düzenlemesi, kamusal alt yapının yenilenmesi, ağaçlandırma ve fidan dikimi faaliyetlerinde çalıştırılacağı ifade edildi. Programa ait giderlerin, katılımcıların SGK primleri ve maaşlarının İŞKUR tarafından finanse edileceği öğrenilirken, müracaatta bulunmak isteyenlerin kuruma kayıtlı işsiz olmaları, 18 yaşını tamamlamış olmaları, emekli, malul, dul ve yetim aylığı bağlanmamış olmaları, öğrenci olmamaları (açık öğretim öğrencileri hariç) gerekmekte olduğu belirtildi.

Kurumdan konuya ilişkin yapılan açıklamada, programa adayların şahsen başvurabileceği gibi ayrıca kurumun internet sayfası üzerinden de başvuru yapabilecekleri ifade edildi. Açıklamada; “28 Nisan 2018 tarihine kadar  İŞKUR İl Müdürlüğüne veya Hizmet Noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden (Cumartesi Saat:24:00’e kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler > İstihdam >Toplum Yararına Programlar >TYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca ALO 170 iletişim hattından da yapılabilmektedir.” denildi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, 6, aylık, iş, için, işsizler, kuyruğa, girdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv