Haber Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 16:07 Bu haber 678 kez okundu
 
Kütahya artık bir dünya şampiyonunu ağırlayacak
Londra'da düzenlenen 2017 Dünya Şampiyonası'nda 200 metre final yarışına çıkan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi milli atletimiz Ramil Guliyev, Dünya Şampiyonu oldu.
Spor Haberi


Dün gece koşulan erkekler 200 metre finalinde rakibine 2 salise fark aratak 20.09'luk derecesiyle altın madalyaya kavuşan Guliyev, Türkiye’nin Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihindeki ilk altın madalyasını kazanmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Guliyev’e telgraf göndererek tebriklerini iletirken, aynı zamanda Fenerbahçe'nin sporcusu olan Ramil Guliyev Türkiye'ye erkekler 200 metrede ilk altın madalyasını kazandırarak tarihe geçmiş oldu. Yarış sonrası sırtına Azerbaycan ve Türk Bayrağını alarak sevinç yaşayan Guliyev, Kütahya’nın ve Türkiye’nin de gururu oldu.

Altın Madalya kazandığı yarıştan sonra TRT Spor'a açıklamalarda bulunan Guliyev, bu başarıyı elde edebileceğine sene boyunca inandığını söyledi. Atletizmde dünya şampiyonluğunun en büyük isteği olduğunu vurgulayan Guliyev, "Benim için çok inanılmaz bir yarışma oldu. Bunu başarabileceğime sene boyunca inanmıştım. Bundan sonra inşallah olimpiyatta madalya gelir. Usain Bolt burada olsun isterdim ama olmadı. Sıra bizde, inşallah daha iyi olur. Azerbaycan bayrağıyla tur atma isteğim vardı. Ben bunu yaptım. Yarış çok zor geçti. Bütün sporcular çok hazırdı. Yarışta kim kuvvetliyse o kazandı." diye konuştu.

Guliyev, yarıştan günler önce bir gazeteye verdiği röportajda 2 saliselik farkla şampiyon olacağı kalbine doğmuş gibi;  "2 saliselik farkla dünya şampiyonu ya da sekizinci olabilirsiniz. 2 salise için 2 ay çalışıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım da, Guliyev'in altın madalya almasından dolayı çok gururlandığını ve ağlayacak duruma geldiğini söyledi. 

RAMİL GULİYEV KİMDİR?

(Ramil Eldar oğlu Quliyev, 29 Mayıs 1990, Bakü), Azerbaycan kökenli Türk sprint atleti. 2011 yılında Türk vatandaşı olmuştur. Türk vatandaşlığına geçişi, Azerbaycan Atletizm Federasyonu tarafından öfkeyle karşılandı. 2012 yılında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edebilmesi Azerbaycan Atletizm Federasyonu’nun iznine bağlıydı ve yetkili kurumdan izin çıkmadı. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına kadar ulaştırılsa da Azerbaycan Atletizm Federasyonu kararından dönmeyeceğini kesin olarak bildirdi.

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda Azerbaycan adına mücadele etti. 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazandı.

100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibidir. Ayrıca 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekorunun da sahibidir. 200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt’a aittir. 2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü’nde ikinci oldu. 2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97’lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi olan Guliyev'in Antrenörlüğünü Oleg Mukhin yapmaktadır.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, artık, bir, dünya, şampiyonunu, ağırlayacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv