Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 18:13 Bu haber 435 kez okundu
 
Kuruluştan kurtuluşa Anıtı belediye önündeki yerine dikiliyor
Kütahyalı Heykeltraş Mustafa Kemal Altınsoy tarafından tasarlanan Kuruluştan Kurtuluşa Anıtı, Zafer Haftasında Kütahya Belediyesinin önüne dikilmeye başlandı.
Kültür Haberi


Kütahya’nın Kuruluştan Kurtuluşa süreci içindeki tarihsel önemi düşünülerek tasarlanan anıtın tamamı Kütahyalı sanatçı Mustafa Kemal Altınsoy tarafından hayata geçirilirken, anıtın dikilme çalışmalarını Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık yerinde inceledi.  Başkan Işık, Heykeltraş Mustafa Kemal Altınsoy’a teşekkür ederek, belediyelerinin önüne dikilen Kuruluştan Kurtuluşa Anıtının Kütahya’nın sembollerinden biri olacağını ifade etti.

Anıt üzerindeki ve kaide üzerindeki figürlerin uyumu ve kişilerin benzerlikleri titiz bir çalışma neticesinde konunun uzmanları olan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve akademisyenlerinden oluşan bir onaylama kurulu oluşturularak ve bu kurulun onayı alınarak, asıllarına uygun olarak tamamlandığı kaydedilirken, anıtın 4 Figür ve 4 Rölyeften oluştuğu belirtildi.

Kuruluştan Kurtuluşa Anıtının ana kompozisyonu 4 figür şu şekilde oluşuyor:

1. Atatürk Heykeli; Mustafa Kemal Atatürk’ün, Zafertepe Çalköy’de Kütahya Şehit Sancaktar Mehmet Anıtı temel atma töreni için geldiğinde, Kütahyalıları selamlarken çekilmiş bir fotoğrafından uyarlanmış.

2. Nutuk ve Eğitimin Meşalesi; Genç erkek figürü olup, bir elinde Atatürk’ün bize emaneti Nutuk, diğer elinde ise eğitimin öneminin ifade edildiği eğitim meşalesi bulunmakta.

3. Özgür Düşünce ve Barış; Genç kızın elindeki güvercinler özgür düşünce ve barışı ifade etmekte.

4. Kütahya’daki Askeri Güç ve Güven; Elinde Türk bayrağı bulunan Türk askeri figürüdür ki; Kütahya’daki askeri gücün varlığı ve güveni ifade etmekte.

Anıtın Figür bölümünün altında bulunan kaidelerdeki kabartma, yani rölyeflerin tamamında Kütahya’nın tarihsel önemi betimlenmiş.

Kaide kabartma (Rölyef) Ön Cephesinde; Kurtuluş Savaşı, Büyük Taarruzda rol oynamış 4 komutan; Başkomutan M. Kemal Atatürk, Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü, Kütahyalı Komutan ve Batı Cephesi Kurmay Başkanı Orgeneral Asım Gündüz birlikte betimlenmiş.

Anıt Kaidesinin Sağ yüzünde ise; Kuruluş Kompozisyonu ve Kütahya’nın yine bu konudaki yeri betimlenmiş olup, en başta Haymeana ve Osmangazi’nin çocukluğu ,Osmangazi’nin içtiği su, Kütahya’nın pınarlarını ifade etmekte. Yine rölyefin devamında Osmangazi’nin at üzerinde Kayı Boyunun bayrağını tutmuş daha genç betimlemesi vardır. Rölyefte Kütahya Germiyanoğlu Beyliğinden Yakup beyin kız kardeşi, Süleyman Şahın kızı Devlet Şah Hatun’un Yıldırım Beyazıt’la evlenmesi ve Kütahya’nın Osmanlı Devletinin kuruluşundaki önemi vurgulanmaya çalışılmış. Yine bu kabartmaların en arkasında hayat ağacı devletin gücünü ve devamlılığını simgeler şekliyle figürleri kucaklamakta. Haymeana’nın arkasındaki Zümrütü Anka kuşu, pozitif enerjiyi, her daim küllerinden yeniden doğmayı betimler.

Anıt Kaidesinin Sol yüzünde ise; Kurtuluş Savaşı konu edinilmiş olup, Kütahya Dumlupınar Savaşı betimlenmiş. Yine tüm bu figürlerin arkasında hayat ağacı yer almış, büyük bir devlet olduğumuzu simgelemekte.

Anıtın arka yüzünde ise; Kütahya’da Hava Kuvvetlerinin varlığına atıfta bulunan simgesel bir kabartma bulunmakta ve rölyefte görülen uçaklardan biri de Kütahya halkının birikimleriyle orduya hediye ettiği uçak olarak görülüyor. Yine arka fonda devletin devamlılığını simgeleyen Hayat Ağacı ifade edilmiş.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kuruluştan, kurtuluşa, Anıtı, belediye, önündeki, yerine, dikiliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv