Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 15:47 Bu haber 347 kez okundu
 
"Kudüs için Cumhurbaşkanımızın yanındayız."
ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı almasına tepki gösteren AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş ve Milletvekili İshak Gazel, Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’ın Kudüs konusunda ortaya koyduğu kararlı tavrın yanında olduklarını söylediler.
Gündem Haberi


Amerika’nın Kudüs kararı için parti binasında bir basın açıklaması gerçekleştiren AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş ve Milletvekili İshak Gazel, Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’ın Kudüs konusunda ortaya koyduğu kararlı tavrın her zaman yanında ve destekçileri olduklarını dile getirdiler. Konu hakkında söz alan Ali Çetinbaş, “Kudüs imandır, davadır, heyecandır, simgedir. ABD Başkanı Trump’un ortaya koyduğu bu talihsiz imza ve beyan uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına aykırıdır. Anadolu’dan bir haykırış ve dayanak olan bizler, sadece ülkemizin değil, tüm İslam aleminin umudu haline gelmiş liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu meselede ortaya koyduğu kararlı tavrın her zaman yanında ve destekçisiyiz.” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Trump’ın aldığı söz konusu kararı şiddetle kınadığını ifade eden Milletvekili İshak Gazel ise, Türkiye Büyüyük Millet Meclisinde grubu bulunan tüm siyasi partilerin Kudüs konusunda ortak bir deklarasyon yayınladığına vurgu yaparak, “Devletimizin üst kademelerinin tamamı Kudüs’le ilgili hassasiyetlerini belirten açıklamalarda bulundu.  Biz bu kararı kabul etmiyoruz. Bu beyanın bizim için hiçbir hükmü yoktur. Bu karar uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıdır.”dedi.

Cumhurbaşkanımız önderliğinde Türkiye’nin son 200 yıldır bulunduğu en güçlü konumda olduğunu söyleyen Milletvekili Gazel, bölgenin Osmanlı devletinin adaletini özlediğinin altını çizdi. Gazel, alınan yok hükmindeki bu kararın ABD tarafından geri çekilmesinden başka bir çıkar yol olmadığını belirterek, “ABD2nin almış olduğu bu karar Ortadoğu’da istenen barışa karşı bir provakasyondur. Kudüs, Filistin toprağıdır ve sonsuza kadar Müslümanların yurdu olarak kalacaktır. Bu dakikadan sonra Müslümanların tek bir gündemi olmalı; İslam aleminin Vahdet-i ve Kudüs. Kudüs işgalcilerin ve emperyal güç odaklarının değildir. Kudüs bizimdir, Kudüs hepimizindir. Kudüs bütün insanlığındır.” diye sözleine son verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi" ifadesini kullanmıştı.

Trump ayrıca Dışişleri Bakanlığı'na ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: "Kudüs, için, Cumhurbaşkanımızın, yanındayız.",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv