Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 22:33 Bu haber 420 kez okundu
 
Kira desteğinde esnaf hayal kırıklığı mı yaşayacak?
Korona salgının en çok etkilediği esnaf kesiminin aklından Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kira desteği konusu hiç çıkmıyor. Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından sonra konu hakkında esnaflar arasında sürekli şartların nasıl olacağı konuşuluyor. Kira desteği hakkında şartlar tam olarak netleşmemişken yapılan ilk açıklamalar ışığında, esnafta “Acaba hayal kırıklığı mı yaşayacağız.” sorusu oluştu.
Gündem Haberi


Büyükşehirlerde esnaflara 750 TL diğer şehirlerde 500 TL kira yardımı hakkında ayrıntılar netleşmeye başladı. Salgından en çok etkilediği kesim olan esnafların dünden bu yana ençok konuştuğu ve merak ettiği husu olan kira desteği konusunda ayrıntılar da netleşmeye başladı. Ancak, akşam saatlerinde  bir açıklama yapan  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konu hakkında 81 ile genelge gönderildiğini ifade ederken, kira desteğinde sadece yerel yönetim unsurundan bahsetmesi, esnafta “Acaba hayal kırıklığı mı yaşacağız.” sorusunun oluşmasına neden oldu.

Kira yardımında yerel yönetimlerin sahip olduğu işyerleri ve taşınmazlar konuşuluyor

Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla koronavirüs salgını nedeniyle yeni düzenlemelere geçerek yerel yönetimlerimizin iş yerleri dahil sahip olduğu taşınmazlarıyla ilgili kira ve benzeri düzenlemelerin şartlarına ilişkin genelgeyi 81 il valiliğimize gönderdik.

Nakit yardımı yok, konuşulan kira bedelinde indirim, erteleme ve süre uzatımı konuşuluyor

Pandemi nedeniyle faaliyetleri azalan iş yerleri için idaremizce yapılacak değerlendirmeye göre, sözü edilen bedellerde indirime gidilebilecek ya da ödemede erteleme sağlanabilecek. Peşin ödeme yapan ancak iş kaybına veya ekonomik zarara uğrayan iş yerleri de pandemi süresince gerekli indirim, erteleme ve süre uzatımı hakkından yararlanabilecek.” dedi.

Yerel yönetimlerden işyeri kiralamayan esnafa yardım yapılmayacak mı?

Bakan Kurum’un açıklamasından sonra belediyeler haricinde özel mülk sahiplerinden işyeri kiralayan esnafın aklına şu acı soru geldi; “Salgından zarar gören esnaf sadece yerel yönetimlerden işyeri-dükkan kiralayan esnaf mı? Özel mülk sahiplerinden işyeri-dükkan kiralayan esnafa destek sağlanmayacak mı?”

Konu hakkında yaşanacak gelişmeleri ve ayrıntıları aktarmaya devam edeceğiz.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kira, desteğinde, esnaf, hayal, kırıklığı, mı, yaşayacak?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv