Haber Detayı
09 Ocak 2017 - Pazartesi 20:04 Bu haber 1258 kez okundu
 
Kestanede dal kanseri mücadelesi başladı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ülkemizde kestane ağaçlarına zarar veren kestane dal kanseri ile mekanik ve biyolojik mücadele çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçevede Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Simav’da yaklaşık 10 bin dekarlık kestane ormanında görülen kestane dal kanseriyle mücadele için çalışma başlattı.
Ekonomi Haberi


Kestana dal kanserinin  meyvenin geleceğini ciddi manada tehdit etmesi üzerine Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü harekete geçerek hastalığa karşı mücadele başlattı. Kestane Eylem Planı doğrultusunda, bölge halkının önemli geçim kaynağı olan kestanenin hastalıktan arındırılması gayesiyle hem mekanik hem de biyolojik mücadele başlatıldı.

Bu çalışmalar kapsamında 2016 yılında 700 dekar alanda mekanik mücadele yöntemi ile (sanitasyon çalışmaları) hastalıklı dallar kesilerek sahadan uzaklaştırıldı ve kesim yerlerine ardıç katranı ile göztaşı karışımı sürülerek hastalıkla mücadele çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca biyolojik mücadele yöntemi ile de hastalıklı ağaçlardan alınan örnekler (virulent) laboratuvar ortamında özel işlem uygulanarak elde edilen hipovirulentler (antivirüs);  örnek alınan ağaçlara enjekte edilerek hastalıklı ağaçlardaki kanserler tedavi edilmeye başlandı.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kestanede, dal, kanseri, mücadelesi, başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv