Haber Detayı
19 Ağustos 2017 - Cumartesi 12:07 Bu haber 584 kez okundu
 
Kalifiye madenciler Emet'te yetişecek
Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında Maden Teknolojisi Alanında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında, açılan 12 mesleki ve teknik okuldan biri Emet’te bulunuyor.
Eğitim Haberi


Ülkemizde madencilik faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde bu alanda eğitim veren mesleki ve teknik eğitim okulları açarak mesleki sertifikasyona sahip nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi amaçlayan plan doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında Maden Teknolojisi Alanında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolünü imzalandı. Bu çerçevede 11 ilde 12 mesleki ve teknik okulundaki  maden teknolojileri alanından biri de Emet’te açılmış bulunuyor.

Konu hakkında imza töreninde konuşan Bakan Yılmaz, ’’MEB olarak mesleki ve teknik eğitimin sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsuru görüyoruz. Mesleki eğitimi ihmal ederseniz kalkınmanın sürdürülebilir olması mümkün değil. Nitelikli mesleki eğitim şarttır kalkınabilmek için. Gerçekleştirilecek protokol kapsamında açılacak olan okulların derslik, atölye ve laboratuvar ihtiyaçları karşılanacak. Alan öğretmenlerine sektörde işbaşı eğitim verilecek. Yine alanda öğrenim gören öğrencilere işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanı sağlanacak. Protokol kapsamındaki okullarda sektör çalışanlarına meslek geliştirme ve uyum kursları açılacak. Alana yönelik öğretim programları hazırlanacak beraber iki bakanlık birlikte güncelleyecek” dedi.

“Meslek eğitimini memleket meselesi olarak görüyoruz” diyen Bakan Yılmaz, “Bundan dolayı çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına aldık. İlkokul, ortaokul, ortaokuldan sonra lise bölümünde meslek eğitim merkezine gidecek. Meslek eğitim merkezinde 4 yıl eğitim görecek. Bu da zorunlu eğitim kapsamında sayılacak. Ancak meslek eğitim bölümüne gidenler isterlerse fark dersleri vererek meslek lisesi diploması alabilecekler. Meslek lisesi diploması alabilen de isterlerse yine yükseköğretime devam edebilecekler” açıklamasında bulundu.

"Öğrenciler kayıt yaptırmaya başladı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda 11 ilde 12 mesleki ve teknik okulunda maden teknolojisi alanı açtıklarını bildiren Yılmaz, “Öğrenciler şu andan itibaren kayıt yaptırmaya başladı. Artvin Murgul, Bilecik merkez, Eskişehir Seyitgazi’de, Kahramanmaraş Ebistan’da, Kütahya Emet’te, Manisa Soma’da, Mardin Mazıdağında, Muğla Yatağan, Sivas Divriği ve Kangal, Tekirdağ Süleymanpaşa, Zonguldak Kilimli. Madencilik teknolojisi alanında hizmet verecek yetişmiş iş gücünün sağlanmasıyla birlikte okullarımızın bulunduğu şehirlerde gerçekleşecek madencilik faaliyetleri daha verimli bir şekilde yürütülebilecek. Sektör daha donanımlı elemanlar istihdam etme imkanı bulacak. Gençlerimizde artık işsizlik korkusu yaşamayacak bu alanda eğitim alanlar” değerlendirmesinde bulundu.

“Seneye inşallah bunun sayısını daha da arttıracağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ise, “Madencilik sektörünün yılda ortalama yaklaşık 11 milyar dolar ithalat gerçekleştirdiğimiz, yer altı kaynaklarımızın hakikaten çok daha fazla ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesi reel ekonomiye kazandırabilmesi ama bunu ete kemiğe büründürürken en önemli ihtiyacımız olan noktaların başında gelen insan kaynağını en doğru, donanımlı şekilde sektöre kazandırılması için gerekli ihtiyacı ortaya koyacak olan okullarımızda bunun devreye alınmasıydı. Yerlileşme diyoruz, kendi insan kaynağımız diyoruz, kendi sahip olduğumuz değerlerin çok daha fazla çok daha etkin kullanılmasından bahsediyorsak eğer bunun ilk adımlarından birisi olan 11 tane ilimizde 1 ilimizde 2 tane açalım dedik. Ama bu başlangıç. Seneye inşallah bunun sayısını daha da arttıracağız. Bu noktada biz maddi manevi MEB özelindeki devlet okullarımız özellikle Bakanlığımız nezdinde ortaya koyulacak destekle laboratuvarlara teknik ekipmanlar modern anlamda ihtiyacımız olan her türlü ekipmanların sağlanacağı bir şekilde çok donanımlı okullar ortaya koymamız lazım” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kalifiye, madenciler, Emet'te, yetişecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv