Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 19:18 Bu haber 654 kez okundu
 
İşten çıkarılan yaklaşık 900 gümüş işçisi eylem yaptı
Kütahya kamuoyunda daha önce işçilerin 3 aylık maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle fabrika önünde yaptıkları iş bırakma eylemiyle konuşulan Gümüş Fabrikası, bu kez de adını işten çıkardığı yaklaşık 900 kişilik işçi eylemi ile duyurdu.
Gündem Haberi


Kütahya'da merkeze bağlı Gümüş köyde bulunan Gümüş Fabrikasında, işten çıkarılan yaklaşık 900 işçi, 3 aylık maaşlarını alamadıkları iddiasıyla eylem gerçekleştirdi. İşçilerin Sevgi Yolu üzeri Küçük Park girişinde gerçekleştirdiği eyleme CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap da destek verirken, slogan ve dövizlerle haklarını arayan işçiler, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini için seslerini duyurmaya çalıştılar.

Eylemde arkadaşları adına basın açıklaması yapan Ahmet Dal isimli işçi Gümüş fabrikasında yaklaşık 900’den fazla işçinin son verildiğini söyleyerek, işten çıkarmaların sebep gösterilmeden, haksız yere ve kendilerine zorla birtakım kağıtlar imzalar attırılarak gerçekleştirildiğini ifade etti. Şu anda fabrikalarında sadece 30 işçinin kaldığını ve iş yerlerinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Ahmet Dal, “Çoçuklarımızın isteklerini karşılayamaz olduk, hepimizin borçları hat safhaya ulaştı. Kimi arkadaşlarımız Ekim ayından beri, kimi arkadaşlarımız ise Kasım ve Aralık ayından beri maaşları alamamıştır. İşçi arkadaşlarımız aylardır evlerine ekmek götüremiyor. Her bir arkadaşımızın fabrikadan 3'er aylık maaş alacakları bulunuyor. Bizler gerek alacaklarımız konusunda gerekse fabrikanın akıbeti hakkında karşımızda hiç bir muhatap bulamıyoruz. Buradan yetkililere çağrı yapıyor ve mağduriyetimizin bir an ön ce giderilmesini  istiyoruz" şeklinde konuştu.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ise, "Kütahya tabiriyle kış kıyamet günü yüzlerce işçi işsiz kaldı. Üstelik 3 aydır alacakları da var.  Burada çeşitli siyasi partilerin temsilcileri de var. İşçilerimizin mağduriyetin giderilmesi için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. İşçi kardeşlerimizin aldığı para sonuna kadar helaldir. İşçi kardeşlerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız" ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İşten, çıkarılan, yaklaşık, 900, gümüş, işçisi, eylem, yaptı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv