Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 19:10 Bu haber 749 kez okundu
 
İnköylüler tartışmalı müzenin durdurulması için dava açtı
İnköylülerin yol kapatma protestosuyla tüm Türkiye’nin haberdar olduğu tartışmalı müzenin iptali için dava açıldı.
Gündem Haberi


Kütahya İnköy Mahallesinde bulunan merada inşasına başlanan arkeoloji ve maden müzesinin yapımının durdurulması için İnköy Mahallesi Muhtarlığınca Kütahya Asliye Hukuk Mahkemesine “Meraya tecavüzün önlenmesi” konulu davası açıldığı bildirildi. İnköylülerin hayvan otlattığı alana inşasına başlanan ve mahallelinin Haziran ayında yaptığı yol kapatma protestosuyla ülke gündemine de giren tartışmalı müze için mahkeme ve bilirkişi heyetinin inşaat alanında keşif yaptığı ve mahalle sakinlerinin yüzlerce büyükbaş hayvanı bölgeye getirdiği ifade edildi.

İnköylüler tarafından açılan davanın müdahili olan Avukat Yusuf Rıza Çolak, yasalara göre meraların özel mülk olamayacağını ve kesinlikle inşaat yapılamayacağını belirtirken, bu nedenle dava açıldığını aktardı. İncelemelerde bulunan mahkeme heyetine ise tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu ve müze yapılacak söz konusu alanın hayvanlarını otlattıkları mera olduğunu ileri süren İnköy Mahallesi sakinleri, müzenin yapımının durdurulması gerektiğini iddia ettiler.

Bu çerçevede müze yapımının durdurulması için mahalle muhtarlığınca Kütahya Asliye Hukuk Mahkemesine “meraya tecavüzün önlenmesi” davası açıldığını aktaran inköylüler adına konuşan İnköy Mahallesi Muhtarı Osman Keleş de, “Köyümüzde 5 bin civarında büyükbaş hayvan var. Bu hayvanların tamamı bölgedeki meralardan yararlanıyor. Müze inşaatı yapıldığı için Kütahya-Eskişehir karayolunun diğer tarafındaki meralara hayvanlarımızın geçişi engelleniyor.  Bu nedenle müzenin yapımının durdurulması için dava açtık” dedi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İnköylüler, tartışmalı, müzenin, durdurulması, için, dava, açtı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv