Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 14:20 Bu haber 513 kez okundu
 
İl Sağlık Müdürü İsmail Zehir, Kütahya'da hekim açığının hızla kapandığını söyledi
Kütahya il Sağlık Müdürü Dr. İsmail Zehir, Kütahya’da hekim açığının hızla kapandığı ifade etti.
Gündem Haberi


Kütahya’da yaşanan hekim sıkıntısıyla ilgili son durum hakkında bir basın açıklaması yapan Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Zehir, Kütahya’da hekim açığının hızla kapandığı söyledi.

2019 Yılında ilimize 190 hekim ataması yapıldığını kaydeden İl Sağlık Müdürü Zehir;  “Bir yandan Sağlık Bilimleri Üniversitemiz akademik kadrolarına hızla yerleştirme yaparken, bir yandan da bakanlığımızca yapılan atamalarla hem yan dallarda, hem de ana branşlarda hekim eksikliği gideriliyor.” dedi

Dr. Zehir konu hakkında şunları söyledi: “Üniversitemiz tarafından son 1 yıl içinde 4 profesör, 5 doçent, 30 doktor öğretim üyesi ve 13 asistan hekim göreve başlamıştır. Özellikle sıkıntı çekilen branşlarda üniversitenin yaptığı alımlar sayesinde mağduriyetler giderilmeye başlanılmıştır.

“İl genelinde 760 hekim sayısına ulaşmış bulunuyoruz.”

İl genelinde 111’i üniversiteden olmak üzere 355 uzman hekim, 87 asistan hekim ve 318 pratisyen hekim olmak üzere toplamda 760 hekim sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Sağlık alanında yaşanan gelişmelerle birlikte hasta beklentileri ve hizmet kalitesi gereklilikleri nedeniyle bu hekim sayısına rağmen bazı eksikliklerimiz olmaktadır. Hastalarımızın il dışına sevk edilmeden İlimizde teşhis ve tedavi imkanlarının sunulması, bu hizmetin geliştirilmesi adına özellikli branşlar başta olmak üzere hekim atamaları önemlidir. Bu konuda Üniversitemizin, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun desteği ve gayreti çoktur. Kendilerine ayrıca teşekkür etmek isterim.

“Kadın Doğuma 4 öğretim üyesi ataması ile ciddi rahatlama yaşanmıştır.”

Üniversite kadrosundan Çocuk Cerrahisi, Endokrin, KVC, Çocuk Endokrin, Çocuk Kardiyolojisi  alanında 5 Doçent, Gastroentoloji, KVC, Patoloji, Yoğun Bakım branşında 4 profesör başlamıştır. Kadın Doğuma 4 öğretim üyesi ataması ile çok sıkıntılı olan branşta ciddi rahatlama yaşanmıştır. Yine hemaotoloji, KBB, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer tıp, Cildiye, Göz, Çocuk gibi 24 branşta hekim göreve başlamıştır.

İlimize son DHY, bir başka deyişle mecburi hizmet atamasında Merkez ve ilçelerimize 55 Uzman Hekim, 83 pratisyen hekim atanmıştır. Radyasyon ve Tıbbi Onkoloji, Hematoloji, KBB, Kadın Doğum, Çocuk, Beyin Cerrahi, Tıbbi Genetik gibi 26 branşta atanan 55 uzman hekimin mecburi hizmetten Bakanlıkça atanmış olması çok önemlidir. Sağlık Bakanlığınca mecburi hizmetten atanan 138 hekim ile İl Merkezi ve ilçelerimizde hekim eksikliği önemli ölçüde giderilmiştir.”

Açıklamasının sonunda atamalarda ilimize destek veren bakanlık yetkililerine, konu ile ilgili destek ve gayretleri için milletvekillerine teşekkür eden Dr. Zehir, “Tıbbi, teknik ve personel yönünden her geçen gün daha da gelişen sağlık tesislerimiz hastalarımıza her geçen gün daha kaliteli ve mahallinde hizmet sunma gayreti içerisindedir. Bu kapasitenin geliştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunar, halkımıza sağlıklı günler dilerim.” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: İl, Sağlık, Müdürü, İsmail, Zehir,, Kütahya'da, hekim, açığının, hızla, kapandığını, söyledi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv