Haber Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 12:10 Bu haber 1014 kez okundu
 
Hızlı tren için Bakan Turhan'dan cevap geldi
Kütahya’ya kazandırılması yılan hikâyesine dönen ve yıllardır konuşulan hızlı tren konusunda CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap’ın verdiği soru önergesine cevap verildi. Önergeye verilen cevapta ÇED çalışmaları ve etüt-proje çalışmalarının devam ettiği bildirildi.
Siyaset Haberi


Kütahyalıların yıllardır özlemle beklediği ve Kütahya’ya gelip gelmeyeceği yılan hikayesine dönen hızlı tren konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ‘dan cevap geldi.  CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap’ın Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar yüksek hızlı tren projesinin hangi aşamada olduğuna dair vermiş olduğu soru önergesine cevap veren Bakan Turhan, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren projesinin fizibilite etüdünün tamamlandığını çalışmaların devam ettiğini söyledi.

CHP Kütahya Milletvekili Kasap, 08.10.2018 tarihinde vermiş olduğu soru önergesine Bakan Turhan’dan gelen cevapta, “Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesinin fizibilite etüdü tamamlanmış, ÇED çalışmaları ile etüt-proje çalışmaları devam etmekte olup, kamulaştırma çalışmalarının da tamamlandıktan sonra yapım işine ait ihale süreçlerine başlanılacaktır” ifadesi kullanıldı.

“Bakanlıktan gelen cevapta, Yüksek Hızlı Tren projesinin ne zaman hayata geçeceğine dair bir bilgi yoktur.”

Bakan Turhan’ın cevabını değerlendiren CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap ise, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin 2017 yılından bu yana yaklaşık 11 yıldır sadece proje aşamasında kaldığını söyledi. Milletvekili Kasap, “Kütahya, gerek karayolu ulaşımı gerekse raylı sistem açısından değerlendirdiğinde birçok sorunla karşı karşıyadır. Birçok proje hala etüt-proje aşamasında beklemektedir. İlgili Bakanlıklar süreci hızlandırmalı ve Kütahya’nın kalkınmasına öncelik vermelidir. Bakanlıktan gelen cevapta, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren projesinin ne zaman hayata geçeceğine dair bir bilgi yoktur. Soru önergesine verilen cevap ne yazık ki tatmin edici değildir. Sürecin hızlanması ve Batı Akdeniz’i yakından ilgilendiren Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Eskişehir, Isparta ve Kütahya’yı da içine alan bu projenin bir an önce hayata geçmesi için girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Hızlı, tren, için, Bakan, Turhan'dan, cevap, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv