Haber Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 22:21 Bu haber 3659 kez okundu
 
Hıdrellez ve Kütahya'nın Kurtuluşu Kütahya kalesinde kutlanacak
Mevsimlik bayramlarımızdan olan Hıdrellez ve Kütahya’nın kurtuluşunun 943. Yılının 6 mayıs Cumartesi günü saat 11.30’da Kütahya Kalesinde kutlanacağı bildirildi.
Kültür Haberi


Ülkemizde de 6 Mayıs tarihinde etkin bir biçimde kutlanan Hıdrellez Kültür-Bahar Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşunun 943. Yıl dönümünün 6 Mayıs Cumartesi günü saat 11.30’da Kütahya Kalesinde kutlanacağı bildirildi.

Kütahya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kütahya Belediyesince beraber hazırlanan Hıdrellez Kültür – Bahar Bayramı ve Kütahya’nın Fethinin 943. Yıldönümü etkinliklerine tüm halkımızın davet edildiği kaydedildi.

Hıdrellez nedir?

Ruz-ı Hızır olarak adlandırılan hıdrellez günü Hızır ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır, yaygın bir inanışa göre Ab-ı Hayat içerek ölümsüzlüğe ulaşmış, özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda kalanlara yardım eden, bolluk, bereket ve sağlık dağıtan Allah katında ermiş bir kişi ya da bir peygamberdir. Hızır’ın kimliği, yaşadığı yer ve zamanı belli değildir. Hızır baharla vücud bulan taze hayatın sembolüdür. Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adetleri vardır.

Hıdrellez ve Kütahya

İlimizde bu gün ayrı bir çoşku ile kutlanmaktadır. Çünkü ülkemizde çeşitli etkinlikler ile kutlanan bu günde aynı zamanda Kütahya’nın fethi gerçekleşmiştir. Anadolu Selçuklu Devletini kuran Kutalmışoğlu Süleyman Şah döneminde 1074 yılında fethedilen Kütahya,  1097 yılında haçlıların istilasına uğramış, 1233 yılında Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubat döneminde Kütahya Fatihi olarak bilinen İmadüddin Hezar Dinari tarafından yeniden fethedilmiş ve ebedi Türk yurdu olmuştur.

Anadolu Selçuklu Devletinden sonra bölgede Germiyan Beyliği kurulmuş, Germiyan Beyi II. Yakup’un 1429 yılında vefatından sonra Kütahya Osmanlı topraklarına katılmıştır. Şehir 130 yıl Germiyan Beyliğinin başkenti, 400 yıl Anadolu Beylerbeyliğinin merkezi, 1867 yılından itibaren Hüdavendigar eyaletine bağlı bir sancak durumuna gelmiştir.

             

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Hıdrellez, ve, Kütahya'nın, Kurtuluşu, Kütahya, kalesinde, kutlanacak,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv