Haber Detayı
07 Mayıs 2017 - Pazar 11:34 Bu haber 1662 kez okundu
 
Hıdrellez ve Kütahya'nın fethi Kütahya Kalesinde kutlandı
Hıdırellez Kültür-Bahar Bayramı ve Kütahya’nın Fethinin 943. yıl dönümü Kütahya Kalesinde kutlandı.
Kültür Haberi


Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlarken,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada Kütahya’nın fethi hakkında alandaki vatandaşları bilgilendirdi. Yeldemez; Kütahya’nın fethi hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Kütahya, Anadolu Selçuklu Devletini kuran Kutalmış Oğlu Süleyman Şah döneminde 1074 yılında fethedilmiştir. 1097 yılında tekrar Haçlıların istilasına uğrayan şehir 1233 yılında Selçuklu Hükümdarı 1. Alaeddin Keykubat döneminde Kütahya Fatihi olarak bilinen İmadüddin Hezâr Dînârî tarafından yeniden fethedilmiş ve ebedi Türk yurdu olarak Selçuklu hakimiyetine girmiştir. İlimiz 130 yıl Germiyan Beyliğinin başkenti, 400 yıl Anadolu Beylerbeyliğinin merkezi olmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra il olan Kütahya’mız kadim bir medeniyetin müstesna bir şehridir. Bu toprakları bize vatan olarak bırakan ecdadımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, mekanları cennet olsun diyorum.”

“Kütahya’nın fethi 1238 senesinden beri kutlanmaktadır”

Programda söz alan araştırmacı yazar Mustafa Kalyon da Kütahya’nın fethinin 1238 senesinden beri kutlanmakta olduğunu belgelerle açıklarken; “1999 senesinden itibaren bugüne kadar da fetih günü yapılıyor, ama Kütahya Fatihi İmadüddin Hezâr Dînârînin kabri henüz yapılmamıştı. Geçen sene Sayın Valimiz Şerif Yılmaz döneminde yeri tespit edildi ve Vakıflara ait bina kamulaştırılarak açıldı. Şimdi orası maalesef makam olarak anılıyor ancak kabri ordadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ancak Kütahya Fatihi İmadüddin Hezâr Dînârînin makamının olduğu yerde bir kabir olsun ve vatandaş bir Fatiha okusun. İnşallah yakın bir zamanda buna da muvaffak oluruz.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ise, Hıdırellezin milletimizin birlik ve beraberliğinin sembollerinden biri olduğunun altını çizerek; “Bin yıla yakın bir zamandır anayurdumuz olan bu topraklar inşallah kıyamete kadar anayurdumuz olmaya devam edecektir” dedi.

“Kütahya Fatihi Hezar Dinari’nin ismini biz Kütahyalılar ne yazık ki bilmiyorduk.”

Saraçoğlu şöyle konuştu; “7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan şehrimiz birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Germiyanoğlu Beyliği ve Anadolu Beylerbeyliğinin başkenti, Osmanlının kuruluşunun ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı kurtuluşun şehridir. Çinisiyle, doğasıyla, termaliyle, konaklarıyla, Mevlevihanesiyle, Hayme Anasıyla, Dumlupınarıyla, Çavdarhisarıyla ve daha burada saymadığımız birçok değeriyle eşsiz bir tarih ve kültüre sahiptir. Kütahya Fatihi Hezar Dinarinin ismini biz Kütahyalılar ne yazık ki bilmiyorduk. Araştırmacı yazar Mustafa Kalyonun titiz çalışmaları sayesinde öğrendik. Bizler de Hezar Dinariye sahip çıkma, adını gelecek nesillere öğretme noktasında Kültür Sarayımıza adını verdik. Sadece Hezar Dinariyi değil, Hekim Sinan, Sunullah Gaybi, Ahmedi gibi kültür miraslarımızı Kütahyalı her vatandaşımızın bilmesi gayreti içersindeyiz. Bizler gerek ulusal gerekse uluslararası katıldığımız tüm toplantılarda şehrimizin eşsiz güzelliklerini anlatıyor ve tanıtımına katkı sağlıyoruz.”

Kütahyanın iki güzelliği bir arada kutladığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir de, tarihten ve kültürden gelen değerlerin yaşatılması gerektiğini söyledi. Aynı duyguyu paylaşan milletlerin var olmaya devam edeceğini aktaran Vali Ahmet Vali Nayir; “Orta Asya’dan beri getirdiğimiz Hıdırellez adetini ve Orta Asya’dan gelenlere kapısını açan 1071’den hemen üç sene sonra bize açılan Kütahya kapısının iki yıl dönümünü birlikte kutluyor, iki güzelliği bir arada yaşıyoruz. Hıdırellez büyük bir coğrafyada geniş bir kesim tarafından baharın sevinci için birlikte kutlanan, birlikte dua edilen, birlik ve beraberliğimizin önemli bir timsalidir” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Kütahya Halk Eğitim Merkezi halk oyunları topluluğu ile Evliya Çelebi Mehteran Takımı gösterilerini sergiledi.

Kütahya Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kütahya Kalesi’nde düzenlenen etkinliğe, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Baro Başkanı Ahmet Atam, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Araştırmacı yazar Mustafa Kalyon, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik vatandaşa pilav ve helva ikram edilmesi ile sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hıdrellez, ve, Kütahya'nın, fethi, Kütahya, Kalesinde, kutlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv