Haber Detayı
30 Haziran 2021 - Çarşamba 22:16 Bu haber 326 kez okundu
 
Gözümüz aydın!.. Normalleşme yarın başlıyor
Kademeli normalleşme sonrası, normal hayata dönüş açısından sınır sayılabilecek yeni dönem yarın başlıyor. Normal hayata dönüş için merak edilen tüm sorular haberimizde...
Gündem Haberi


Kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabının 1 Temmuz itibarıyle başlamasıyla birlikte corona virüsle mücadele kapsamında alınan hemen hemen tüm kısıtlamalar yarından tibaren rafa kaldırılıyor.

İçişleri Bakanlığının 27 Haziran'da yayımladığı genelgeyle kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabında devam edecek bazı önlemlerle sona erecek önlemler şu şekilde oluştu.

1 - Sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat sınırlaması kalkıyor:

Pazartesi-cumartesi günleri saat 22.00 - 05.00 arası olan ve Pazar günleri tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ve sınırlama süresince uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlaması sona eriyor.

2 - İş yerleri normal açılış-kapanış saatlderine dönüyor:

Tüm iş yerleri, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış­ kapanış saatleri çerçevesinde faaliyetine devam edecek.

3 - Eğlence mekanları, sinema salonları, kapalı yüzme havuzları açılıyor:

Hatırlanacağı gibi, açık yüzme havuzları 1 Haziran'daki genelgeyle faaliyete geçmişti. Yeni genelgeyle kapalı yüzme havuzları da hizmet vermeye başlayabilecek.

Daha önce faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, hamamlar, sauna ve masaj salonları ile eğlence mekanları gibi iş yerleri de açılacak. Bu iş yerlerinde ve konaklama tesislerinde saat 24.00'ten sonra canlı müzik dahil müzik yayını yapılamayacak. Bu iş yerleri, ruhsatlarındaki çalışma için belirtilen saate kadar müzik yayını olmadan yeme içme servisi yapabilecek.

4 - Restoran, lokanta, kafe gibi yerlerde tedbirler devam ediyor, ancak oturan kişi sınırlaması kalktı:

Restoran, lokanta, kafe gibi yeme içme yerlerine girişte daha önce belirlenen "ateş ölçümü, HES kodu sorgulama, maske takma" tedbirlerine devam ediliyor. Masalar arası mesafe ise 1,5 metre olacak, aynı masada oturan kişi sayısısında uygulanan sınırlama kaldırıldı.

5 - Kahvehane ve kıraathanelerde oyun oynanabilecek, nargile kafeler için yasak devam edecek:

Kahvehane ve kıraathanelerde taş ve kağıt oyunları oynanabilecek. Bu işletmelerde de masalar arası mesafe yine 1,5 metre olacak, müşteriler maske takacak. Nargile salonu ve nargile kafeler ise kapalı olacak. Konaklama tesisleri de dahil olmak üzere hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılamayacak.

6 - Konserler ve festivaller düzenlenebilecek, ancak alıncak tedbirlere uyulacak:

Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinlikler yapılabilecek. Ancal, kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılarak düzenlenebilecek. Etkinliklere, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecek.

7 - Toplu ulaşım araçlarında kapasite sınırlaması kalktı, ayakta yolcu alınabilecek:

1 Temmuz'dan itibaren şehir içi veya şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu ve koltuk kapasite sınırlandırmalarına son veriliyor. Ayakta yolcu alınabilecek, ancak maske takmak zorunlu olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler ve çocuklar da şehir içi toplu taşıma araçlarını saat sınırlaması olmaksızın kullanabilecek.

8 - Kamu kurumları normal mesai düzenine dönüyor:

Kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan 10.00 - 16.00 mesai uygulaması sona eriyor. Normal mesai düzenine geri dönülüyor. Kamu kurum ve kuruluşları için günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre valilerce tespit edilecek.

9 - Nikah ve düğün törenlerinde katılımcı sınırlaması kalktı. Hangi kurallar geçerli olacak?

Sünnet, nişan ve kına gibi etkinlikler 1 Temmuz'dan sonra yapılabilecek. Nikah ve düğünlerde, kapalı yerlerde uygulanan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı devam edecek, katılımcı sayısında ise sınırlama kalktı.

Nikah ve düğünlerde yiyecek ve içecek ikramı 15 Haziran'dan itibaren yapılabiliyordu. Bu uygulamaya devam edilecek ancak yeni dönemde bu etkinlikler sırasında canlı müzik dahil müzik yayınına saat 24.00'e kadar izin verilecek.

10 - Piknik ve mesire alanları açıldı. Mangal yakılabilecek. Bazı tedbirlere uyulacak:

Piknik ve mesire alanları açıldı. Mangal yakılabilecek. Piknik ve mesire alanlarında metrekareye 4 kişi düşecek şekilde ziyaretçi planlaması yapılacak. Piknik alanlarında bulunan masaların arasında en az üç metre mesafe bulundurulacak.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Gözümüz, aydın!.., Normalleşme, yarın, başlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv