Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 12:49 Bu haber 449 kez okundu
 
Evliya Çelebi'de MR Görüntüleme hizmeti yeniden başlıyor
Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Zehir yaptığı basın açıklamasıyla Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde MR Görüntüleme hizmetinin birkaç gün içinde yeniden başlayacağını duyurdu. Dr. Zehir, açıklamasında konu hakkında yerel ve ulusal medya ile sosyal medya platformlarında dolaşan bilgi kirliliğine de açıklık getirdi.
Gündem Haberi


Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Zehir, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde MR Görüntüleme hizmetinin verilememesi konusu hakkında yapmış olduğu basın açıklamasında konuya açıklık getirerek, ilgili MR hizmetinin birkaçgün içinde hastaneerinde yeniden verilmeye başlanacağını ifade etti. Konunun yerel ve ulusal medya kanaları ve sosyal medya üzerinde çeşitli bilgi kirliliğine neden olduğunu söyleyen Dr. Zehir, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması ihtiyacının hasıl olduğunu belirtti.

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Zehir, MR Görüntüleme hizmeti konusunda yaşanan aksaklığa yönelik şu açıklamayı yaptı: “2019 yılında yapılan ihale gereği, hastanenin her iki binasında MR hizmeti vermesi gereken yüklenici firma, Ek Binada hizmeti vermeye başlamış ancak ana binadaki MR Görüntüleme hizmetlerini başlatmamıştır. İdaremiz, ihale ve sözleşme kanunları gereğince uyarı, ihtar, ceza vb. tüm yasal prosedürleri uygulamasına rağmen, yüklenici firmanın ana binadaki MR Görüntüleme hizmetlerini aktif hale getirmemesi nedeniyle sözleşmeyi feshetmek zorunda kalmıştır. Acil olarak yeniden ihaleye çıkılmış, ihaleye katılan yeni istekli üzerine ihale bırakılarak, idaremizce karar onaylanmıştır.

Sözleşmesi fesih edilen yüklenici firma habersiz MR cihazının helyum gazını boşaltmış

Sözleşmesi fesih edilen yüklenici firma tebligat süresinde iken, 02/11/2019 tarihinde idareye  haber vermeden gece yarısı hastaneye gelerek MR cihazının helyum gazını boşaltmış ve cihazı kullanılamaz hale getirmiştir. İdaremiz firma hakkında Kamu Hizmet Sunumunu izinsiz olarak durdurmasından dolayı suç duyurusunda bulunmuştur.

Civardaki sağlık kuruluşlarından hizmet satın alınarak vatandaşlara ücretsiz MR hizmeti sunulmuş

03/11/2019 tarihinden itibaren acil ve yatan hastaların, gerek diğer kamu hastanelerinde bulunan cihazlar ile gerekse de özel hastanelerden hizmet satın alarak hiçbir ücret ödemeden MR çekimlerinin yapılması sağlanmış ve sağlanmaktadır.

İhaleyi yeni alan firma, helyum gazını hafta sonu itibari ile cihaza yükleyecektir. Cihazın kontrolleri yapılmasına müteakip, 4-5 gün içinde MR Çekimlerine hastanemizde başlatılması planlanmaktadır.

“Hizmet aksamasından dolayı halkımızdan özür dileriz.”

Bu sürecin tamamı Sağlık Bakanlığımız ile anlık olarak paylaşılmış, hizmetin bir an önce başlaması için tüm bakanlık yetkilileri seferber olmuşlardır. Her ne kadar idari olarak eksik ve kusurlu işlem tahsis edilmese de işin doğası gereği yaşanan bu hizmet aksamasından dolayı halkımızdan özür dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”                           

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Evliya, Çelebi'de, MR, Görüntüleme, hizmeti, yeniden, başlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv