Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 13:30 Bu haber 1747 kez okundu
 
ETİ Gümüş Fabrikası yeniden faaliyete başlıyor
Kütahya Gümüşköy mevkiinde bulunan Eti Gümüş maden işleme fabrikasının yeniden faaliyete başlayacağı bildirildi. Firma yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, birçok çalışanın yeniden işe çağrılacağı ve maaşlarının da ödeneceği belirtildi.
Ekonomi Haberi


2004 yılında gerçekleştirilen özelleşme kapsamında Yıldızlar SSS Holding bünyesine katılan ve halen bir grup şirketi olarak faaliyetlerine devam eden Eti Gümüş AŞ çalışanlarına müjde. Fabrika duraklama döneminin ardından yeniden faaliyete geçiyor. Çalışanlar işine tekrar çağrılacak, alacakları ödenecek.

“Çalışanlarımızın mağdur olmaması için yeniden faaliyete geçiyoruz.”

Fabrikanın yeniden faaliyete geçmesi konusunda Yıldızlar SSS Holding yetkilileri tarafından, Yoncalı Termal Otelde düzenlenen basın toplantısında, Eti Gümüş A.Ş.’nin yeninden faaliyete geçeceği kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda söz alan Yıldızlar SSS Holding Metalik Madenler Genel Koordinatörü Mehmet Kaya, yaşanan bazı olumsuzluklardan ve finansal sıkıntılar nedeniyle Eti Gümüş’ün faaliyetlerini bir süre durdurmak zorunda kaldığını kaydederek; “Çalışanlarımızın mağdur olmaması ve yeniden üretime geçmek için tekrar faaliyete geçiyoruz. Planlamamızı bir ay sonrasına yapmıştık. Ancak saydığımız nedenlerden dolayı bir an önce faaliyete yeniden başlıyoruz.” dedi.

“Gelmek istemeyenlere de haklarını en kısa süre içerisinde ödeyeceğiz.”

Fabrikanın hem dünyanın hem Türkiye’nin önemli maden tesislerinden birisi olduğuna işaret eden Mehmet Kaya, “Maden tesislerini ayağa kaldırmak zor ama ayağa kalkınca da çabucak kendini toparlaması gibi bir durumu da söz konusu. Şimdi çalışanlarımızı yeniden işe davet ediyoruz. Yeniden bizimle çalışmak isteyenlere birer maaşlarını ödemeye başladık. Gelmek istemeyenlere de haklarını en kısa süre içerisinde ödeyeceğiz.

“Bu aydan itibaren olmak üzere Haziran’a kadar çalışanlarımızın maaşlarını ödemeyi planlıyoruz.”

Kurumumuzda çalışanlar hiçbir zaman maaş ve diğer haklar konusunda mağdur edilmedi, bundan sonra da mağduriyet yaşamayacaklar. Bugün yeniden işe çağırdığımız arkadaşlarımız, çalışanlarımız olmak üzere bizden ayrılan arkadaşlarımıza da maaş ve diğer haklarının ödemelerini yapacağız. Bunu hemen yapabiliriz demiyoruz. Ama bu aydan itibaren olmak üzere Haziran’a kadar çalışanlarımızın maaşlarını ödemeyi planlıyoruz.

“Yeniden çalışmaları için 650 kişiyi tekrar çağıracağız.”

Eti Gümüş’ten ayrılıp başka işletmelere giden veya başka sebeplerden dolayı yeniden işe dönmek istemeyenlerin sayısı yaklaşık 100-150 civarındadır. İşletmemize 650 kişiye kadar kişiyi çalışmaları için çağıracağız. Bize geri dönmeyecek bir kısım çalışanımız da olacaktır.

“Çağırıp da geri gelenlerin oranı yüzde 90’lar civarında.”

Süreç içerisinde başka işletmelere gitmiş veya bize dönmeyecek olanlar da vardır. Bu sayı kesin değil. Ama şu ana kadar çağırıp da geri gelenlerin oranı yüzde 90’lar civarında” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: ETİ, Gümüş, Fabrikası, yeniden, faaliyete, başlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv