Haber Detayı
12 Mart 2017 - Pazar 20:37 Bu haber 2743 kez okundu
 
Esnaf ve KOBİ'ye kredi desteği ölü mü doğdu?
Hükümetin ekonomiyi hareketlendirmek için KOSGEB vasıtasıyla uygulamaya aldığı esnafa kredi desteğinin hedefini yakalamaktan uzak kaldığı ve önceden düşünülemeyen büyük eksiklikler nedeniyle sakat doğduğu ifade ediliyor. Faiz destekli kredi umutları kursaklarında kalan çok sayıda Kütahyalı esnaf da, kredi uygulamasının çok yetersiz ve bankaların insafına bırakılan sakat bir uygulama olduğunu öne sürüyor.
Ekonomi Haberi


Türkiye’de son birkaç yılda yaşanan olaylar, ekonomiyi de olumsuz yönde etkiledi. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi, PKK terörü, Suriye’deki savaş ortamı gibi daha çok sayıda etken, adı konmamış bir krizin tetiklenmesinde önemli rol oynayan başlıca nedenlerden. Türkiye’nin yakın tarih siyasi geçmişine bakıldığında, son derece basit meseleler yüzünden yaşanan devalüasyonlar ve ciddi ekonomik krizlere kıyasla, günümüzde atlatılan bunca badirenin bazı olumsuz sonuçlarının yaşanmasını ise son derece normal görenlerin sayısı da az değil.

Bununla birlikte, hükümetin istikrar konusundaki hassasiyeti ve aldığı çok sayıda önlem, özellikle Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ) rahatlatmak adına geçici bir çözüm sağlasa da, küçük esnafa bir dokunan bin ah işitiyor. İlki 2016 yılının son çeyreğinde uygulanan ve KOBİ’lerden gelen taleplere göre ikincisi de geçtiğimiz şubat ayında hayata geçirilen 50 bin TL’ye kadar limitli KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği kapsamında 460 bin 167 KOBİ’ye çeşitli miktarlarda destek çıktı. Fakat, çok sayıda başvurunun kabul edilmesine rağmen küçük esnafın çoğu yine hayal kırıklığına uğramış durumda.

Esnafların çoğunluğu uygulamanın popülist bir siyasi yaklaşım olduğunu düşünüyor

Başvuruların online olarak yapıldığı son faizsiz kredi desteği kapsamında, tüm Türkiye’de olduğu gibi Kütahya’da da cep telefonlarına ya da e-posta adreslerine faizsiz kredi desteğine hak kazandığı bilgisi verilen çok sayıda KOBİ yetkilisi, başvuru belgesinin çıktısını alarak anlaşmalı bankalara gittiğinde “Size kredi veremiyoruz!” cevabıyla karşılaştı. Bu duruma neden olan ise, KOSGEB’in destek duyurusunu yaptığında da belirttiği gibi, kredinin kullandırılması noktasında tasarrufun bankalara ait olduğu ve yürürlükteki bankacılık mevzuatlarının geçerli olması idi. Kredi başvurusu bankalar tarafından kabul edilmediği için hayal kırıklığına uğrayan çoğun esnaf, uygulamanın popülist bir siyasi yaklaşım olduğunu düşünürken, işletme sahiplerinin boşuna umutlandırıldığı görüşünü savunuyor.

“Kriterler açık olarak verilmedi. Boşuna gecenin geç saatlerine kadar bilgisayar başında uğraştık.”

Faizsiz kredi desteğinden umutlanan kimi küçük esnaf da, başvurularının kabul edilmemesinden şikayetçi oluyor. KOSGEB tarafından yapılan her iki destek çağrısında da kriterlerin net olarak belirtilmediğini dile getiren ismini vermek istemeyen Kütahyalı bir küçük esnafımız, “Keşke bu desteği hak etmek için sıralamada uyguladıkları kriterleri de açıkça belirtselerdi. Boşuna umutlanıp, başvuru yapmak için gecenin geç saatlerine kadar bilgisayar başında uğraşmazdık” diyor.

Esnafın hatırlayacağı gibi, 20 Şubat’ta sona eren başvuru süresince, yoğunluktan dolayı özellikle mesai saatleri içinde sisteme çoğunlukla giriş yapılamamıştı. Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra ise, KOSGEB yetkililerine ulaşarak uygulanan kriterleri soran KOBİ sahipleri çeşitli cevaplar almıştı. Kimine, “Yeni kurulmuş işletmelere verilmedi” denilirken, kimine yıllık kâr miktarlarının dikkate alındığı bilgisi verildi.

“Bana yeni kuruldun diye kredi vermediler, benden 8 ay sonra kurulan işletmeye 20 bin lira verildi”

Ancak, bu konuda da net bir kriter olmadığı, bazı esnafların ifadelerinden de anlaşılıyor. Kendisine şifaen “Yeni kurulan işletmelere verilmedi” denilen Kütahyalı bir esnafımız, “Benden yaklaşık 8 ay sonra kurulan bir işletmeye 20 bin TL kredi faiz desteği çıktı. Ama ben hak edememişim nedense. Bu hak etme meselesini de anlamış değilim. Baştan kriterleri açıklasalardı, umutlanmazdık” şeklinde konuştu.

“Sistem bankalarla entegre değil! KOSGEB ve banka arasında boşa çabalanıyor!”

Başvuruların yapıldığı sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet adresinde, ilk girişte işletmenin vergi kimlik numarasıyla kuruluş tarihi istenmişti. Sistem alt yapısı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) ilgili bilgileriyle entegre halde olduğundan, yanlış bilgi girilmesi halinde uyarı çıkıyordu. Başvurusu KOSGEB tarafından kabul edilmeyen ya da kabul edilip belirli miktarda faiz desteği çıkmasına rağmen bankaya gittiğinde kredi notu yetersiz olduğu için geri çevrilen bazı KOBİ sahipleri, iş işten geçmiş olsa da mantıklı bir öneride bulunuyor. Söz konusu online sisteme, bankaların kullandığı ve kişinin kredi notunun öğrenilmesine imkan sağlayan bankalar arası bilgi sisteminin entegre edilmesiyle bu kadar umudun son aşamada yıkılmasının büyük oranda önüne geçileceğini savunan bir esnafımız, “Örneğin, anlaşmalı bankalar kredi notu 800’ün altında olan KOBİ’lere kredi kullandırmayacaksa, sistem bunu tespit etmeli ve başvuruyu baştan kabul etmemeli. Şimdi, KOSGEB’e online olarak başvuruyu yapıyorsunuz, KOSGEB bize açıklamadığı kendi kriterlerine göre belirli oranda destek sağlıyor, bankaya gidince kredi çekemeyeceğimiz söyleniyor. Yani, sistem bankalarla entegre değil! KOSGEB ve banka arasında boşa çabalanıyor. Başvuru yapan çok sayıda tanıdığım var, bazılarına destek çıkmasına rağmen bankadan geri döndü. Bu nasıl bir çelişki..?” diyerek tepki gösteriyor.

“Belki de tahmini bütçenin 3’te biri bile esnafa verilemedi!”

KOSGEB’in desteğe hak kazandığını bildirdiği, ancak bankada hayal kırıklığına uğrayan bir esnafımız ise, devletin bu destek için ayırdığı bütçenin kullanılamadığını dile getiriyor ve ekliyor: “Örneğin, KOSGEB bu destek için 100 milyon TL bütçe ayırmış olsun. Bankalara gittiğinde kredi çekemeyen KOBİ’lerin desteği kullanılmamış oluyor. Yani, tahmini olarak belki de bu bütçenin 3’te 2’si devletin kasasında kalıyor ve umutlar suya düşüyor. Oysa, daha başvuru esnasında sistem bu kriterlere göre sıralama yapsaydı, en azami ölçüde kaynak kullanımı olurdu ve daha çok KOBİ bu destekten faydalanırdı.

“Hastasınız ilaç verelim diyorsunuz, hasta olduğumuz için ilaç alamıyoruz. Bu nasıl bir çelişki?”

Kredi desteği için bu şartlar altında Maliye ve SGK’ya borcu olan, kredisini aksatmış çok sayıda esnafın kapsam dışında kaldığının altını çizen diğer bir esnafımız ise bu duruma şöyle bir yorum getiriyor; “Küçük esnaf ve KOBİ’nin durumu iyi değil. Onları rahatlatalım, ekonomi canlansın kredi verelim diyorlar, lakin esnafın ve KOBİ’lerin durumu iyi değil diye kredi alamıyoruz. Bu şuna benziyor. Hastaya iyileşsin diye ilaç verelim diyorsunuz, hasta olduğu için ilaç alamıyor. Bu nasıl hizmet? Nasıl bir çelişki? Zaten borcu olmayan, işleri iyi olan işletmelerin krediye ihtiyacı yok ki! Varsa bile işini daha da büyütmek için kullanacak. Yani ilaç yine hastaya değil, durumu iyi olan hastaya doping olsun diye verilen bir ilaç olmuş oluyor.”

İş ve vakit kaybı da cabası..!

Söz konusu desteğin açıklanmasından itibaren KOBİ yetkililerinin yanı sıra, onların adına başvuru yapan çok sayıda mali müşavirin de sisteme yüklendiği ifade ediliyor. Saatlerce sistemin açılmasını bekleyen insanların vakit kaybettiği aktarılırken, zaten iş yükü nedeniyle yetersiz kalan KOSGEB’deki görevli KOBİ uzmanlarının da boş yere meşgul edildiği kaydediliyor. Örneğin, KOSGEB Kütahya Müdürlüğü’nde hali hazırda 3 KOBİ uzmanının bulunduğu dile getiriliyor.

“KOBİ’lerin diğer işleri de aksadı. Uzman iş gücü bu süreçte yetersiz kaldı”

Özellikle yeni girişimci desteğiyle ilgili uzun süredir devam eden eğitimler sonunda sertifika alarak işletmesini kuran girişimcilerin sayısının her geçen gün arttığı bildirilirken, bunların iş yükünün de aynı iş uzmanları tarafından çözülmeye çalışıldığı anlatılıyor. Ayrıca, KOSGEB’in sadece bu desteği de vermediği, çok sayıda başka destekler için başvurmuş olan ve takibi devam eden yüzlerde KOBİ’nin yapılması gereken rutin işlerini de yürüttüğü ve faizsiz kredi desteği başvuruları sürecinde işlerin aksadığına dikkat çekiliyor. Bu süreçte yaşanan yoğunluğun, görevli uzmanların iş kapasitesini aştığı dile getiriliyor.

KOBİ’ler her şeye rağmen hala umutlu

Başvurusu KOSGEB tarafından kabul edilmeyen ve bankalar nezdinde problem çıkmayacağını düşünen KOBİ’ler ise umudunu kaybetmemiş gözüküyor. Kulaktan dolma bilgiler ışığında “Faizsiz kredi desteği yeniden başlayacak” söylentilerinden umutlanan bazı KOBİ sahipleri, son başvuruların ardından, en azından açıkta kalan bütçe oranında tekrar çağrıya çıkılacağını düşünüyor.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Esnaf, ve, KOBİ'ye, kredi, desteği, ölü, mü, doğdu?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv