Haber Detayı
24 Temmuz 2018 - Salı 15:36 Bu haber 589 kez okundu
 
Domaniç'te toplu balık ölümleri devam ediyor
Domaniç ilçesi Güneyköy Deresinde yaşanan toplu balık ölümleri korkuturken, devam eden balık ölümlerinde HES’i sorumlu tutan köylüler büyük tepki gösteriyor.
Gündem Haberi


Domaniç İlçesi Güney deresinde meydana gelen ve genel basına da yansıyan balık ölümleri devam ediyor. Olaya özellikle Güneyköy sakinlerinin büyük tepki gösterdiği görülürken, köylüler çevre katliamına sebep olan sorumluların cezalandırılmasını istiyor. Hamitabat Köyünde bulunan HES Santralinin geçtiğimiz cumartesi günü dip kapaklarını açarak, GLİ’den bırakılan ve derenin dibinde biriken kömür tozlarının yoğun çamur şeklinde Güneyköy istikametine akmasından dolayı balıkların çamurdan ve havasızlıktan dolayı öldüğünü ileri süren köylüler, santral yetkililerinin sorumsuz davrandığını ileri sürüyorlar.

“Balık ölümlerinin müsebbibi HES santralidir.”

Daha önce de dereye bırakılması gerekenden daha az su bıraktıkları için dere yakınlarındaki çok sayıda çınar ağacının kuruduğunu ifade eden köylüler, “Konuyu DSİ yetkililerine şikayet ettik. Ama yetkiler geldiğinde kapakları açtılar, onlar gidince tekrar kapattılar. Buraya Tavşanlı ve Domaniçten çok sayıda piknikçi geliyor. Buralar resmen katlediliyor. Bu balık ölümlerinin müsebbibi de HES santralidir.” şeklinde konuşuyorlar.

Suya kimyasal madde karışmış

Diğer yandan, köylülerin iddialarının paralelinde bölgede bulunan hidroelektrik santralinin havuzlarında kısa süre önce dip çamuru temizliği yapılmasıyla, çamurun dereye ulaşması nedeniyle balıkların oksijensiz kalarak ölmüş olabileceği ihtimali üzerinde durulurken, suya kimyasal maddenin de karıştığı haberi geldi.

Derede çok sayıda irili ufaklı balık ölülerinin su yüzüne ve kıyılara vurduğu gözlenirken, bulanık ve siyah akan dere suyu hakkında Domaniç Jandarma ekiplerinin suya kimyasal madde karışmış olduğu yönünde bulgulara ulaştığı bildirildi. Jandarma ekiplerinin kimyasal madde karışmış suyun Tavşanlı’ya bağlı Hamitabat köyündeki barajdan geldiğini belirlediği bildirilirken, ekiplerin soruşturmayı Tavşanlı Jandarma ekiplerine devrettiği öğrenildi.

Vali Nayir;  “Balıkların ölüm nedenleri araştırılıyor.”

Olayla ilgili bir açıklama yapan Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise, Güney köyündeki derede meydana gelen toplu balık ölümlerinin nedeninin araştırıldığını belirterek, "İlgili kurumlarımızın bölgede yürüttükleri çalışma devam ediyor" dedi.

Vali Nayir, “Toplu balık ölümleriyle ilgili bilgi gelir gelmez Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz söz konusu bölgeye gittiler. Sudan ve telef olan balıklardan örnekler aldılar. Alınan örneklerin analizleri ve gerekli incelemeler sonuçlandıktan sonra balıkların telef olma sebebi belirlenecek.” şeklinde konuştu.

Konu TBMM’ye taşındı. Milletvekili A. Fazıl Kasap soru önergesi verdi

Öte yandan, konuyu TBMM’ye taşıyan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi. Yazılı bir açıklama yapan Kasap, bölge halkının yaşanan çevre felaketinin hidroelektrik santralinden boşalan suyun dere yatağına karışması sonucunda meydana geldiğini iddia ettiklerini belirterek, "Domaniç Güney köyü deresi ve tarlaları can çekişiyor" dedi. Ali Fazıl Kasap, bölge halkının yaşadığı sorunun çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı derhal harekete geçmeye çağırdığını ifade ederek, konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na aşağıdaki soruları yöneltti:

-Kütahya'nın Domaniç İlçesi Güney köyü deresinde meydana gelen toplu balık ölümlerinin sebebi nedir?
-Bakanlık olarak konu ile ilgili bir araştırma yaptınız mı?
-Bakanlık olarak bölge sakinlerine konu ile ilgili bir bilgilendirme ve yaşanan olayın yöre halkının sağlığını ve çevreyi tehdit etmemesi için herhangi bir güvenlik önlemi aldınız mı?
-Güney Köyü deresi, su kirliliği kontrolü yönetmeliğinde belirlenmiş olan su kalite kriterlerine uygun mudur?
-Bölgede daha önce bakanlık olarak olası balık ölümlerinin ve çevre sağlığının etkilenmemesi için herhangi bir çalışmada bulundunuz mu?
-Güney köyü deresinde yaşanan toplu balık ölümlerinin, hidro elektrik santralinden boşalan suyun dere yatağına karışması sonucu gerçekleştiği iddiaları doğru mudur?
-Kütahya ili ve ilçelerinde olası bir çevre felaketinin yaşanmaması için Bakanlık olarak bu zamana kadar hangi çalışmaları yaptınız?
-Güney köyünde yaşanan bu vahim olayla ilgili bakanlık olarak bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Domaniç'te, toplu, balık, ölümleri, devam, ediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv