Haber Detayı
20 Ocak 2018 - Cumartesi 23:06 Bu haber 821 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı tren ve şehir hastanesi için Kütahya'ya umut verdi
AK Parti Kütahya İl Başkanlığının olağan kongresi için Kütahya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hızlı tren ve şehir hastanesi konusunda konuştu. Hızlı tren için net tarih vermese de projenin bir Kütahya projesi olduğunu söyleyen Erdoğan, şehir hastanesinin ise gelecek yıl hizmete gireceğini ifade etti.
Gündem Haberi


Kongre öncesi salona girmeden önce Yeni Spor Salonunun yanında halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye yapılan yatırımlardan ve Kütahya’nın aldığı yatırımlardan bahsetti.  Türkiye'nin 81 vilayetini eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan haberleşmeye, enerjiden tarıma, barajlardan sosyal yardımlara kadar her alanda hizmetlerle donattıklarını belirten Erdoğan, yatırımlardan Kütahya'nın da payına düşeni aldığını dile getirdi.

“Son 15 yılda Kütahya'ya 12 milyar lira yatırım yapıldı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 15 yılda sadece kamu kuruluşları eliyle Kütahya'ya 12 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi. Eğitimde 2 bin 312 derslik yaptıklarını kaydeden Erdoğan, 56 bin öğrencisiyle Dumlupınar Üniversitesinin bölgenin yıldızı haline geldiğini, yeni yurtlar yaptıklarını ifade etti.

“Kütahya Şehir Hastanesi gelecek yıl hizmete girecek.

Sağlıkta il merkezinde 200 yataklı, Simav'da 150 yataklı devlet hastaneleri olmak üzere 7'si hastane 23 sağlık tesisini şehre kazandırdıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya Şehir Hastanesinin inşasının devam ettiğini, gelecek yıl onun da hizmete gireceğini dile getirdi.

“24 kilometre bölünmüş yol varken 307 kilometreye çıkardık.”

AK Parti göreve geldiğinde Kütahya'da 24 kilometre bölünmüş yol olduğunu kaydeden Erdoğan, "Biz buna 283 kilometre ilave yaptık ve 307 kilometreye çıkardık. Kütahya'dan geçen 350 kilometre demiryolunu yeniledik. Eskişehir-Kütahya-Balıkesir demiryolu hattının elektrik ve sinyalizasyon sistemini modernize ettik." dedi.

Kütahya’yı Türkiye’nin dört bir yanına hızlı tren hattıyla bağlamış olacağız.” 

Konuşmasının devamında, hızlı tren konusunda Eskişehir-Antalya hızlı tren hattının aynı zamanda bir Kütahya projesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eskişehir-Antalya hızlı tren hattı aynı zamanda bir Kütahya projesidir. Çalışmaları etap etap süren bu proje tamamlandığında Kütahya’yı İstanbul’dan Sivas’a kadar tüm Türkiye’nin dört bir yanına hızlı tren hattıyla bağlamış olacağız. Bu hattın, 2012 yılında açılışını yaptığımız Zafer Havalimanındaki istasyonu sayesinde buraya ulaşım da kolaylaşacaktır.” Şeklinde konuştu.

“Şehrin tarımını da ayağa kaldırdık.”

Erdoğan, TOKİ kanalıyla Kütahya'da 9 bin konutu tamamlayıp sahiplerine teslim ettiklerini, bin 576 konutun inşasının da sürdüğünü kaydederken, "Kütahya'da bu güne kadar 12 baraj ve 5 gölet inşa edildi. Başka barajların inşası da sürüyor. Son 15 yılda Kütahyalı çiftçilere 767 milyon lira destek verdik. Şehrin tarımını da ayağa kaldırdık.” şeklinde konuştu.

“Bu birliğin içinde yer almayacak olanlara da söyleyecek hiçbir sözümüz yok."

Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra salona geçerek partililere hitaben yaptığı konuşmada ise, 2019'da yapılacak seçimlere de değinerek, şunları kaydetti: " Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Bahçeli'nin 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şahsımızı destekleyeceklerini açıklaması, bizim için çok değerli ve önümüzü aydınlatıcı olmuştur. Kendisine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. AK Parti olarak artık ümmetin birliği bizim için önem arz ediyor, bunu başarmamız lazım, bu birliğin içinde yer almayacak olanlara da söyleyecek hiçbir sözümüz yok."

AK Parti'nin kongreleri tamamladıktan sonra hemen 2019'daki seçimler için hazırlanmaya başlayacağını anlatan Erdoğan, "Öncelikle mart ayında yapılacak mali seçimlerden çok iyi bir netice ile çıkmamız gerekiyor. Ardından Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi için sıkı bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bunun için boşa geçirecek, kaybedecek tek bir günümüz, tek bir saatimiz yok." ifadelerini kullandı.

Salondakilere, "2019'a kadar kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan'a partililer de "hazırız" cevabını verdi.

Kongreye, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Mahir Ünal, Vedat Demiröz, Hamza Dağ ve Harun Karacan, milletvekilleri, belediye başkanları ile MHP Kütahya İl Başkanı Ferhan Yıldırım da katıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, hızlı, tren, ve, şehir, hastanesi, için, Kütahya'ya, umut, verdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv