Haber Detayı
06 Ağustos 2018 - Pazartesi 14:54 Bu haber 542 kez okundu
 
CHP Milletvekili A. FAzıl Kasap: "Çini ürünlerinde KDV yüzde 8 olsun."
CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın geleneksel el sanatlarından olan el yapımı seramik ve çini ürünlerinden alınan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e indirilmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.
Gündem Haberi


Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Kasap, Kütahya’da 14. yüzyıldan bugüne kadar kesintisiz olarak çini üretiminin devam ettiğine işaret ederek, çini sektöründen alınan %18’lik KDV oranının yüksek olması nedeniyle sektörün daraldığını söyledi.  Kasap, bu durumun sektörde kayıt dışı üretimi artırdığını ve vergisini düzenli ödeyen işletmelerin pazar durumunu kaybetmesine yol açtığını söyledi. Kasap, bu durumun kabul edilemeyeceğini belirterek, çini ürünlerinden alınan yüksek KDV oranının kayıt dışı üretimi artırmasından dolayı sektörün sadece haksız kazanç sağlamakta kalmadığını aynı zamanda ürünlerin marka değerini yakalamakta da zorlandığını vurguladı.

Başta Kütahya olmak üzere çini atölyelerinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Milletvekili Kasap, şöyle dedi:

“Geleneksel el sanatlarımız arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Kütahya çinisinden alınan %18’lik KDV oranı turizm sektörü ve ihracat rakamları dikkate alındığında çini sanatımızın dünya çapında tanıtılmasını ve iç pazar koşullarında rekabet edebilme olanağını kısıtlamıştır.  Bu durumun ortadan kalkması ve sektörün büyümesi için %18 olan KDV oranın %8’e indirilmesi büyük önem arz etmektedir. Avrupa Birliği'nin geleneksel el sanatlarındaki KDV oranı bile yüzde 5’dir. Sadece Kütahya’da 417 atölye ve 48 Kültür ve Turizm Bakanlığı çini sanatçısı bulunmaktadır. Kentin, 812 çini ustası ve evlerde çalışan kadınlarla birlikte bu sayı 6 bin kişiye ulaşmaktadır. Dünyanın en büyük el sanatları merkezlerinden olan Kütahya başta olmak üzere, çini sektörünün canlanması ve büyümesi, ihracat hedeflerini yakalaması ve sektörde istihdam koşullarının artmasına olanak sağlaması için  %18 olan KDV oranın %8’e indirilmesi hayati önemdedir. Bu durum aynı zamanda Türkiye’nin kalkınmasına da önemli katkı sağlayacaktır. Buradan başta Kütahya Milletvekilleri olmak üzere tüm hükümet yetkililerine sesleniyorum; Kütahya’nın geleneksel el sanatlarına sahip çıkalım. Çini ürünlerinden alınan yüzde 18’lik KDV oranını yüzde 8’e düşürelim.”

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: CHP, Milletvekili, A., FAzıl, Kasap:, "Çini, ürünlerinde, KDV, yüzde, 8, olsun.",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv