Haber Detayı
25 Ekim 2017 - Çarşamba 11:37 Bu haber 891 kez okundu
 
CHP Kütahya İl Başkanı Şahbaz, "Kütahya'da teslimiyetçiliğin yanında iktidardan korku da var!"
Kütahya Gazeteciler Cemiyetinin davetlisi olarak basın mensuplarıyla bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya’da teslimiyetçiliğin yanında iktidara karşı korku da olduğunu iddia etti.
Siyaset Haberi


Gazeteciler Cemiyetinde ilde görev alan basın mensuplarıyla bir araya gelerek Kütahya gündemine dair açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya halkının hakkını aramadığını ve teslimiyetçi bir yapıyla iktidardan korktuğunu iddia etti. Cemiyetin davet programında konuşan Şahbaz, “Kütahya’da ben yaptım oldu anlayışı ile hizmet verilmeye çalışıldığını söyleyerek, Kütahya’da hayatı kolaylaştırmak değil, zorlaştırmak üzerine ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı ile hizmet veriliyor.” Dedi.

“Yanlış yapıldı denilen projeler yüzünden insanlar sıkıntı çekiyor.”

Konuşmasında, kent merkezinde yaşanan trafik keşmekeşine işaret eden Şahbaz, “Afyon’da üst geçitler 6 ayda tamamlanırken, burada her nedense hep yanlış projeler oluyor. Merkezde bat-çık yapıldı, ancak alçak yapıldığı için itfaiye aracı sıkıştı. Ondan sonra OSB’ye köprü yapıldı yolu yok. Ve Kütahya’nın giriş çıkışlarında yanlış yapılan ve halen devam eden projeler yüzünden esnaf ve insanlar sıkıntı yaşıyor.” İfadesini kullandı.

“2 termik santral, azot, şeker ve ETİ Gümüş fabrikaları adeta yağmalandı”

CHP İl Başkanı Şahbaz, açıklamalarının devamında Kütahya’daki özelleştirmelerden şikayetçi olurken, Kütahya’nın mirasyedi mantığı ile yağmalandığını ileri sürdü. Rahmetli Adnan Menderes’in Kütahya’ya 2 termik santral, azot, şeker ve ETİ Gümüş fabrikaları gibi çok cömert yatırımlar yaptığını, ancak bunların adeta yağmalandığını kaydeden Şahbaz, bunun sonucunda daha önce göç alıp istihdam sağlayan Kütahya’nın son dönemde göç vererek nüfus kaybı yaşadığını belirtti. Şahbaz, “Bunların dışında Türkiye’de olduğu gibi tarım sektöründe de kayıp yaşıyoruz. Yediklerimizin neredeyse yarını ithal ediyoruz. Buğday, nohut ve mercimek ithal ediyoruz. Üretkenliğimizi kaybettik. Şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle pancar üreticileri ciddi anlamada kayıp yaşadı. Bu Kütahya ekonomisini kötü etkiledi. Tarım sektörünün kan kaybetmesi işsiz yığınlarının oluşmasına neden oldu” diye konuştu.

“ETİ Maden’in Varlık Fonuna devredilmesiyle özelleştirilmesinin de önünün açıldı.”

Kütahya’nın sahip olduğu Bor rezervleri ile ülkemizin en zengin illerden biri olduğuna dikkati çeken Şahbaz, bakıldığında madenin çıktığı bölgedeki insanların yoksulluk sınırında yaşadığını ileri sürdü. Bölgedeki insanların sadece taşeron işçi olma şanslarının olduğunu dile getiren CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, ETİ Maden’in varlık Fonuna devredilmesiyle özelleştirilmesinin de önünün açıldığını söyledi.

“Kütahyalılar olarak biz çok teslimiyetçiyiz! Şeker Fabrikasını kendi elimizle teslim ettik”

“Kütahyalılar olarak biz çok teslimiyetçiyiz!” diyen Şahbaz konuşmasının devamında, “Hiç hakkımızı istemiyoruz,  aramıyoruz. Bildiğim kadarıyla şeker fabrikasının özelleştirilmesi sadece Kütahya’da oldu. Afyon ve Tokat duruyor. Biz kendi elimizle teslim ettik. Bu iktidara bu kadar teslimiyetçi olmak size bir şey kazandırmıyor, aksine kaybettiriyor. Sizin kendi pazarlık gücünüzü ortaya koymanız gerekiyor ki, bir şeyler alabilin. Afyon’da hem kamu hem özel sektörde çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Fakat bunu Kütahya’da göremiyoruz. Sadece seçim dönemlerinde insanlara sevgi gösterisi yapılarak, Kütahya’nın çelebi insanlarının ruhu okşanarak oyları alınıyor. Ondan sonra bir dahaki seçime kadar hizmet yok. Kütahya’nın insanları olarak ve toplumun önüne açmaya çalışan insanlar olarak bizler de bu duruma üzülüyoruz.

“Başka bir partili olarak gittiğinizde, İnsanlar başımıza iş gelir diye oto sansür uyguluyorlar.”

Teslimiyetçiliğin yanında Kütahya’da iktidara karşı korku da var. Farklı bir parti olarak, muhalefet partisi olarak insanların yanına gittiğinizde sizinle ticari ilişkiye bile girmek istemiyorlar.  Başımıza iş gelir diye oto sansür uyguluyorlar. Bu da şehrin gelişmesi anlamında Kütahya’nın önünü kapatıyor.” dedi.

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam da, bu tür sohbet programlarının Kütahya’ya fayda getirdiğine inandıklarını ifade ederek, gazetecilerin ortak derdinin Kütahya olduğunu dile getirdi. Başkan Sağlam bu çerçevede CHP İl Başkanı ve parti yönetimine katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: CHP, Kütahya, İl, Başkanı, Şahbaz,, "Kütahya'da, teslimiyetçiliğin, yanında, iktidardan, korku, da, var!",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv