Haber Detayı
26 Kasım 2017 - Pazar 15:22 Bu haber 1083 kez okundu
 
Çavdarhisar Kocaçay ıslah edilecekmiş,antik köprüler ne zaman bitecek bilen yok
Çavdarhisar ilçesinde, üzerinde ayakta kalan 2 Roma köprüsü bulunan Penkalas Çayı’ın (Koca Çay) ıslah edileceği bildirildi. Lakin, ilçe merkezinde bulunan 2 tarihi kemerli taş köprüde yıllardır devam eden sözde restorasyon hala tamamlanamamış durumda bekliyor.
Turizm Haberi


Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, yaptığı açıklamayla ilçe merkezini bölerek geçen Penkalas Çayı'nın ıslah edileceğini ileri sürerken,  söz konusu çay üzerinde biri tarihi borsanın diğeri de kalenin önünde bulunan ve iki yaayı birbirine bağlayan köprülerde restorasyon çalışmalarının ne zaman biteceği bilinmiyor. Özellikle kale önündeki tarihi köprünün İlçenin Emet’le olan yol bağlantısını sağladığı bilinirken, yeni çevre yolunun hizmete girmesiyle köprü üzerinde restore çalışmaları başlamış, ancak bir türlü bitirilememişti. Borsa binası önünde yer alan diğer köprüde de başlayan restore çalışmaları aynı akıbete uğrarken, yıllardır atıl vaziyette bekleyen köprülerin ne zaman bitirileceği soru işareti taşıyor.

Çay üzerinde köprüler yarı yıkılmış halde, her geçen gün daha da yıpranmaya devam ederken, turizm anlamında Kütahya’nın dünyaya açılan kapısı olan antik Aızonai Kentinin daha fazla ziyaretçi çektiği son yıllarda köprülerin biran evvel tamamlanması büyük önem taşıyor. Hal böyleyken, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer ise Penkalas Çayı'nın ıslah edilmesi için DSİ Bölge Müdürü'nü ziyaret ettiğini söylüyor.

Başer, "Çayın adını aldığı Penkalas köprüsü dahil diğer köprülerimiz şuan aslına uygun restore edilmektedir. (!) Çalışmalarımız Çavdarhisar turizmi için oldukça önemli. Bu kapsamda tarihi köprülerin bulunduğu Penkalas Çayı'nın ıslah çalışmalarını görüşmek için, DSİ Bölge Müdürümüz Murat Gül'ü, Çavdarhisar Kaymakamımız Kadir Yurdagül'le birlikte makamında ziyaret ettik. Onaylanan yer altı sulama sistemi ve Penkalas çayı ıslah çalışmalarını içeren projeler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. İnşallah Çavdarhisar için önümüzdeki aylar çok güzel olacak" dedi.

Roma döneminde yaklaşık 80.000 kişinin yaşadığı tahmin edilen Aızonai Antik kenti, bünyesinde dünyanın ilk ticaret borsası,  Anadolu’da en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 15.000 kişi kapasiteli tiyatro ve tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13.500 kişilik stadyum, iki hamam, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş köprü, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, su yolları ve kapı yapıları ihtiva ediyor.

En az Efes, Bergama, Side gibi antik kentler kadar değerli olan Aızanoı antik kenti, son yıllarda ülkemizden ve dünyadan daha fazla ilgi görüyor. Bu açıdan söz konusu iki antik köprüde bir türlü bitirilemeyen restorasyon çalışmalarının biran evvel tamamlanması büyük önem taşıyor.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Çavdarhisar, Kocaçay, ıslah, edilecekmiş,antik, köprüler, ne, zaman, bitecek, bilen, yok,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Arşiv