Haber Detayı
09 Ağustos 2015 - Pazar 21:27 Bu haber 3132 kez okundu
 
Çavdarhisar'da Roma Pazarı kuruldu
Kütahya'nın Çavadarhisar ilçesinde bulunan, dünyanın ilk borsası olarak da kabul edilen ve Frigyalılardan kalma Aizonai Antik Kenti'nde, köleler ve yöresel ürünlerin açık artırmayla satıldığı temsili "halk pazarı" kuruldu.
Kültür Haberi


Antik kentteki dünyanın ilk borsası olarak bilinen yapı içerisine kurulan "gong"un çalmasıyla başlayan pazarda, vatandaşlar ürünlerini takas usulü ile sattı, ardından o döneme ait halk oyunları sergilendi.

Etkinliğe katılan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, yaptığı açıklamada, Aizonai Antik Kenti'nin dünyanın ilk kayıt altına alınan borsası olduğunu hatırlattı. Bu etkinlik dolayısıyla tarihi tekrar yaşadıklarını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi: "

Aizonai Antik Kenti, uzun yıllardan beri kazı çalışması yürütülen, Türkiye ve dünyanın en önemli merkezlerinden biridir. Anadolu'da ayakta kalan tapınaklardan bir tanesi burada bulunmaktadır. Yine dünyada belki eşine rastlanmayan birisi 15, diğeri 20 bin kişilik hem arena stadı hem de tiyatrosu bir arada olan ender yapılardan bir tanesi. Şu an içerisinde bulunduğumuz, dünyadaki tek örnek ve en eski borsadır. Buradaki kazılar daha önce Alman kazı ekibi tarafından yürütülmekteydi ve daha sonra Pamukkale Üniversitesi'nden ekibimiz devraldı."

Etkinliğe, AK Parti Kütahya milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ve CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz da katıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çavdarhisar'da, Roma, Pazarı, kuruldu,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv