Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 13:53 Bu haber 1105 kez okundu
 
Bu haber Balıkesir'i sevindirdi, Kütahya'yı üzdü
Türkiye’nin sahip olduğu Bor rezervinin yaklaşık % 77’sine sahip olan Kütahya’ya kötü haber. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kurmak için protokol imzalandığını duyurdu. Haber sosyal medyada yankı bulurken, Kütahyalılar Bor’un ana kaynağının Kütahya olmasına karşılık tesisin niçin Balıkesir’e kurulduğuna anlam veremediklerini ifade ediyorlar.
Gündem Haberi


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,  İstanbul'da Yeni Bor Stratejisi Lansman ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni'nde Balıkesir’i sevindiren, ancak Kütahya’yı üzen bir haber paylaştı. Albayrak, “Türkiye'yi enerji ve maden teknolojilerinde önemli bir merkez üssü haline getirme hedefleri doğrultusunda Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kuruyoruz.” dedi. Firma yetkilileriyle yapılan protokolle, “Türkiye'de yüksek teknoloji bor karbür tesisini artık inşallah Balıkesir'de kuruyoruz.” Diyen Albayrak,Bor Karbür’ün savunma sanayi için kritik önemde olduğunu dile getirdi.

Albayrak tesisle ilgili olarak şunları söyledi: " Enerjide son 2,5 yılda tarihi adımlar attık. Türkiye'yi enerji ve maden teknolojilerinde önemli bir merkez üssü haline getirme hedefimiz var.

Bu hedeflerin en büyük ayaklarından birisi, Türkiye’nin rüyası haline dönüşen bugün açıklayacağımız konu. Ocak ayından itibaren birçok toplantıda ifade ettim. Bor konusuyla ilgili milletimizi sevindirecek önemli bir müjde vereceğimizi ifade ettim. Mayıs ayı itibariyle görüşmeler neticesinde son noktaya getirdiğimiz açıklamayı gerçekleştiriyoruz.

Bugün imzalanacak protokolle Türkiye'de yüksek teknoloji bor karbür tesisini artık inşallah Balıkesir'de kuruyoruz. Bor karbür savunma sanayi için kritik önemde.

Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kuruyoruz.

Bor karbür ile 400 dolardan 400 bin dolara çıkan bir katma değer oluşacak.

Peki bor karbür nedir?

Madenden çıkan borun katme değerini işleme yoluyla oluşturduğumuz, yaklaşık 2 bin kata kadar artıran bir teknoloji.

Bu gördüğümüz hammaddelerin dışında, işleyerek toz haline dönüştürdüğünüzde tonu 600 dolar civarı bir ürüne dönüştürüyorsunuz. Peki bundan sonraki süreç? İşte bu yüksek teknolojiyle bütün bu çerçeveyle baktığımızda, bor karbüre dönüştürülmüş bu ürünler; dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı element. Müthiş bir hammadde. Ve bunu dönüştürdüğünüzde, bor karbüre, bunu toz halleriyle birlikte, tonu yaklaşık 40 bin dolara kadar mamul dediğimiz ürüne dönüşüyor.

Ve bu ekosistem içerisinde, tonu 200 dolardan başlayan tonu 40 bin dolara giden bir yolculuk. Bunu yeni teknolojilerle de işleyerek, zırh levhalar, seramik, eğimli kıvrımlı olanların helikopter zırhlarında, nükleer santral nötronları, tutucular noktasında, en sonda zırh ve yelek dediğimiz, özellikle savunma sanayiimizdeki en stratejik ürüne dönüştürülecek bir ekosistem oluşturarak iki şeyi başarmış oluyoruz."

Kütahyalılar soruyor: Bor Karbür tesisi Kütahya’ya kurulamaz mıydı?

Gündeme damga vuran Bor Karbür haberiyle ilgili olarak, tesisin Balıkesir’e kurulmasından dolayı duydukları hayal kırıklığını dile getiren Kütahyalılar, tesisin Kütahya’ya kurulması gerektiğini konuşuyorlar.

Bor’un ana kaynağının Kütahya olmasına ve Bor işleme tesislerinin Emet’te bulunmasına karşılık Türkiye için stratejik öneme sahip BOR Karbür tesislerinin Balıkesir’e düşünülmesine anlam veremediklerini kaydeden Kütahyalılar, “Neden Kütahya değil? Tesisler Kütahya’ya kurulamaz mıydı? Hangi kaygı veya hangi dezavantaj nedeniyle tesisler Balıkesir’e verildi? Kütahyalılar olarak yetkililerden bu soruların cevaplanmasını istiyoruz.” dediler.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bu, haber, Balıkesir'i, sevindirdi,, Kütahya'yı, üzdü,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv