Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 13:55 Bu haber 1340 kez okundu
 
Böyle analara can kurban
Vatan her dara düştüğünde, canını, kanını, elinde avucunda ne varsa, varını yoğunu ortaya koyan Anadolu kadınının fedakarlığına en güzel örneklerden biri Çavdarhisar ilçesi ve Hacıkebir Köyünde yaşandı. Çavdarhisar ilçesinde yaşayan kadınlar Zeytin Dalı harekatına destek için geliri Mehmetçik Vakfına bağışlanmak üzere soğuk ve yağışlı havaya rağmen gözleme yapıp satarken, Hacıkebir Köyünde ise köy kadınları ekmek yapıp satarak, 5 bin 950 TL ve 50 Dolar para biriktirdi.
Gündem Haberi


Adı gibi üzerinde fedakâr anaların dolu olduğu Anadolu coğrafyasında söz konusu vatan olunca anaların fedakârlıkları bitmiyor. Yurdu için canını, kanını ve neyi varsa yoksa ortaya analarımız Zeytin Dalı harekâtı için de elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu çerçevede, Çavdarhisar ilçesinde ve ilçeye bağlı Hacıkebir kasabasında 2 güzel olay yaşandı. İlk olay Çavdarhisar ilçesinde yaşanırken, ilçede yaşayan kadınlar soğuk ve yağışlı havaya rağmen toplanıp gözleme yaparak, Mehmetçik Vakfına bağışlamak amacıyla para topladı. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, kapalı bir alanda kurulan saclar üzerinde pişirilen gözlemeler çarşı esnafları tarafından satışa sunuldu.  Gün boyunca devam eden etkinliğe vatandaşlar da sahip çıkarken, yapılan gözlemelerin tamamı satıldı.

Etkinlikle ilgili olarak konuşan Çavdarhisar Kaymakamı Kadir Yurdagül ise, ülkemizin her imkanı mevcut olmasına rağmen vatandaşların ellerinden geldiğince bir şeyler yapıp, katkıda bulunmaya çalışmalarının takdire şayan olduğunu ifade etti.

İlk önce hatim indirildi, sonra ekmek yapıldı

Analarımızın Zeytin Dalı operasyonuna destek amacıyla organize ettiği diğer güzel olay Çavdarhisar ilçesine bağlı Hacıkebir Köyünde yaşanırken, köyde yaşayan annelerimiz için ilk olarak, görevdeki askerlerin sağ salim geri dönmesi hatim indirerek daha sonra yaptıkları köy ekmeklerini satarak 5 bin 950 TL ve 50 Dolar para biriktirdi. Mehmetçiğe bağışlamak üzere, elde ettikleri parayı teslim etmek için Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret eden köy sakinlerinden Ayşe Kılıç ile Hatice Türe burada parayı Vali Nayir’e teslim ettiler.

Mehmetçiğe destek olmak için Afrin’e gitmeye de hazır olduklarını da ifade eden Ayşe Kılıç, “Birlik olalım, dirlik olalım, devletimizin arkasında duralım” diye konuştu.

Duyarlı davranışlarından dolayı Ayşe Kılıç ile Hatice Türe nezdinde Hacıkebir Köyü kadınlarına teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir ise, Zeytin Dalı Harekatı’nda görev alan Mehmetçik için herhangi bir yardım kampanyası başlatılmadığını ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir eksiğinin olmadığını belirtti.

Vali Nayir, toplanan parayı devlet talep ettiğinde kullanılmak üzere kendilerinin muhafaza edebileceğini ya da Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı ile Mehmetçik Vakfı gibi vakıflara bağışlayabileceklerini söyledi.

“Devletimiz güçlü, Mehmetçiğimizin hiçbir ihtiyacı yok”

Ülke sınırlarında güven ve istikrarın sağlanması için başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın 7’den 70’e destek gördüğünü ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Askerimiz, kendi evini, yurdunu, terk ederek  ülkemize gelen insanların tekrar güven ve huzur içerisinde yurtlarına dönebilmelerini sağlamak üzere Afrin’de. Onların terk ettiği evlere, köylere yerleşen teröristlerin bize ateş açmasını engellemek, o bölgeyi teröristlerden temizlemek için orada. Ülkemiz, 7’den 70’e bütün insanıyla gerek duası, gerek hizmetiyle şu anda Afrin’deki askerimizin yanında. Sizler de onlardan geri kalmamışsınız. Askerimizin direkt bir ihtiyacı yok. Ne aç, ne açıkta, ne de mermisi eksik. Devletimiz güçlü, onların bütün ihtiyacını orada karşılıyor. Dolayısıyla biz devlet olarak herhangi bir yardım talebinde bulunmuyoruz; ancak vatandaşlarımızın kendi gönlünden kopuyor. Vakıflar da şehit olan askerlerimizin eşine, çocuğuna destek vermeye çalışıyor veya kendi silahlarını geliştirmek için yapılacak araştırmalarda kullanıyorlar. Siz bu parayı muhafaza edin bize bir telefon numarası bırakın, ya da hangisine gönlünüz razı ise vakıflardan birine götürüp yatırabilirsiniz” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaretlerinin ardından 5 bin 950 TL ile 50 Dolar’ı Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan Hacıkebir Köyü sakinlerinden Ayşe Kılıç ile Hatice Türe, dekontları Kütahya Valiliği Özel Kalem Müdürlüğüne teslim etti.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Böyle, analara, can, kurban,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv