Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 10:13 Bu haber 539 kez okundu
 
Başkan Saraçoğlu Kütahya Belediyesinin 2018 yılı bütçesini açıkladı
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, belediyelerinin 2018 yılı bütçesinin 526 milyon 260 bin lira olarak belirlendiğini ifade etti.
Gündem Haberi


Başkan Saraçoğlu, Başkanlık makamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kütahya Belediyesi'nin 2018 yılı bütçesinin Kasım ayında yapılan meclis toplantısında onaylandığını söyledi. Bütçe belirleme çalışmalarının temmuz ve ağustos aylarından itibaren yapılan uzun değerlendirmeler ve çalışmalar neticesinde hazırlandığını dile getiren Başkan Saraçoğlu; “Gider bütçemiz 526 milyon 260 bin lira derken, bir de gelir bütçemiz var.

Bütçenin 200 milyonu Kentsel Dönüşüme

Gelir bütçemiz de 318 milyon 260 bin lira olarak belirledik. 526 milyon 260 bin lira bütçenin 200 milyonu Kentsel Dönüşüm kapsamında yaptığımız bin 453 konutta kullandığımız, borçlanıp direkt olarak oraya harcayacağımız bir para. Orayı yatırım olarak ele almadığımız zaman 326 milyon 260 bin lirayı Kütahya Belediyesinin gerçek bütçesi olarak görebiliriz. O aradaki 200 milyonu İller Bankasına borçlanıp sadece o bölgeye harcayacağız. Bunun bilinmesini özellikle söylemek istiyorum.

Gidere göre 318 milyon 260 bin lira da Kütahya Belediyesinin gelirini hesaplıyoruz. 2018 yılının sonuna kadar inşallah bu geliri Kütahya'ya kazandırmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Bütçenin %50’si kendi kaynaklarından, %50’si İller Bankası ve nüfusa göre ayrılan paydan

Başkan Kamil Saraçoğlu, bütçenin yaklaşık yüzde 28’inin cari giderler için kullanıldığını söylerken, bütçe gelirlerinin yüzde 50’sinin Kütahya Belediyesinin su paraları, kira ve satım gelirleri gibi gelirlerle karşılandığını, diğer yüzde 50’sinin ise İller Bankasından ve hükumetin nüfusa göre ayrılan paylarından sağladığını belirtti.

“Kütahya Belediyesinin ödeyemeyeceği hiçbir borcu yok”

Bütçelerinin yüzde 61,32’sinin yatırımlar için ayrıldığını ve bunun genel duruma bakıldığında iyi bir oran olduğunu da ifade eden Saraçoğlu, şöyle devam etti: “Bunun yanında borçlanmayla ilgili, Kütahya Belediyesinin ödeyemeyeceği hiçbir borcunun olmadığını söyleyebiliriz. Yani, borçlanma limitimizin üzerine çıkan bir borçlanmamız yok. Çok rahat bir şekilde bu borcu kapatabilecek bir yapıya sahip olduğumuzu bilinmesini arzu ediyorum. Biz göreve geldiğimizde Kütahya Belediyesinin yaklaşık 135 milyon üzerinde bir borcu vardı. Bunun yaklaşık 30 milyonu anında ödenmesi gereken bir borçtu. Biz ilk 1 buçuk yılımızda bu borcun yaklaşık 100 milyonunu ortadan kaldırdık ve ödemiş olduk. Şu anda kentsel dönüşüm ve hizmet binasını çıkardığımızda yaklaşık 50 milyon civarında borcumuzun olduğunu ifade edebiliriz” dedi.

Başkan Saraçoğlu konuşmasının sonunda, Kütahya Belediyesi'nin yaklaşık 200 milyon lira borçlanma kabiliyetinin olduğunun düşünülmesi durumunda, 50 milyon liralık borcun çok aşağıda olduğunun görüleceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başkan, Saraçoğlu, Kütahya, Belediyesinin, 2018, yılı, bütçesini, açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv