Haber Detayı
14 Kasım 2018 - Çarşamba 19:09 Bu haber 682 kez okundu
 
Başkan Saraçoğlu:
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, otogardaki otobüs firmalarının, şehir içi servis hizmetlerinin belediye tarafından sonlandırıldığı yönündeki iddialarını, yalanladı.
Gündem Haberi


Kütahya Şehirlerarası Otobüs Terminalinde otobüs firmalarının gece 00.00 ve 06.00 saatleri arasında uyguladıkları yolcu servisi işinin Kütahya Belediye’since iptal edildiği dedikodusuna Başkan Kamil Saraçoğlu açıklık getirdi.  İddiaları yalanlayan Başkan Saraçoğlu, otogarda hizmet veren otobüs firmalarının, kendilerine çeşitli nedenler öne sürerek 5 Kasım itibarıyla servislere son vermeye karar verdiklerini ilettiklerini, ancak belediyelerinin bu talebi reddettiğini söyledi.

“İptal talebi yazılı olarak 8 otobüs firmasınca verildi. Ancak belediyemizce reddedildi.”

Kütahya sosyal medyada, kente il dışından gece geç vakitlerde gelen ve otogardan iptal edilen şehir içi yolcu servisleri nedeniyle mağdur olan yolcuların şikayetleriyle çalkalanırken, servislerin belediyenin müdahalesiyle iptal edildiği dedikodusuna Başkan Kamil Saraçoğlu açıklık getirdi. Başkan Saraçoğlu, otobüs firmalarının 00.00 ile 06.00 saatlerinde uyguladığı servis hizmetlerini yüksek maliyetler, sektörel daralma ve diğer şehirleri emsal göstererek 5 Kasım tarihi itibarıyla sonlandırmak istediklerini kendilerine yazılı olarak tebliği ettiğini ifade etti. Söz konusu talebin yolcuların mağdur olmasına sebep olacağı için Belediye Ulaşım Hizmetleri birimince reddedildiğini kaydeden Başkan Saraçoğlu, buna rağmen gece 00.00-06.00 saatleri arasında şehir içi servislerini kaldıran firmalar için gerekli yasal işlemleri başlattıklarını duyurdu.

“Buna rağmen gece 00.00-06.00 saatleri arasında şehir içi servislerini kaldıran firmalar için gerekli işlemleri başlattık.”

Başkan Saraçoğlu konuya şöyle açıklık getirdi; " Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne 8 otobüs firması, 26 Ekim 2018 tarihinde; 'Yüksek maliyetler, sektörel daralma ve diğer şehirlerin emsal teşkil etmesinden dolayı 5 Kasım tarihi itibarıyla gece 00.00-06.00 saatlerinde yapmakta olduğumuz servis hizmetine son vermekteyiz' şeklinde dilekçe vermişlerdi. Bunun üzerine, özellikle gecenin geç saatlerinde Kütahya'ya gelen yolcuların ikamet ettikleri bölgeye ulaşmak için sorun yaşamamaları için otobüs firmalarına 1 Kasım tarihinde bir cevabi yazı gönderdik. Cevabi yazıda, 'İlgi yazınıza konu olan Müdürlüğümüze bağlı şehirlerarası otobüs terminalinde hizmet verdiğiniz vatandaşlarımızın gece 00.00 ile 06.00 saatleri arası ilimize gelen yolcuların ikametlerine ulaşabilmesi için kullandıkları firmalarınıza ait servislerin kaldırılması talebiniz idaremizce değerlendirilmiş olup, söz konusu servislerin kaldırılması durumunda doğabilecek mağduriyetler göz önüne alınarak, bahse konu gece servislerinin kaldırılmaması hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim' ifadelerine yer verilmiştir. Buna rağmen gece 00.00-06.00 saatleri arasında şehir içi servislerini kaldıran firmalar için gerekli işlemleri başlattık."

"FİRMALAR MÜŞTERİLERİNİ SUÇU KÜTAHYA BELEDİYESİNE ATARAK YANILTIYOR."

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu açıklamasının devamında, firmaların Kütahya Belediyesine 26.10.2018 tarihinde servisleri kaldıracakları yönündeki kendi müracaatlarına red cevabı vermelerine rağmen, müşterilerine servisleri Kütahya Belediyesi iptal ettirmiş gibi açıklamalar yapmaları ile ilgili olarak, “Firmaların bizde imzalı dilekçeleri var. Özellikle bazı firmaların müşterileri “Neden servisler kaldırıldı?” diye sorduğunda, Kütahya Belediyesini suçlayıcı ifadeler kullandıklarını öğrendik. Vatandaşa cevap olarak verdikleri yazılarda, Kütahya Belediyesinin aldığı kararlar ve belediyenin isteği ile servislerini kaldırdıklarını bildirmişler. Kütahya Belediyesi ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü olarak asla böyle bir karar almadık. Ve böyle bir uygulamaya müsaade etmedik. Konunun halkımız ve tüm kamu oyu tarafından böyle olduğunun bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"EN KISA ZAMANDA SÖZLEŞMELERİMİZE SERVİS ZORUNLULUĞU GETİRECEĞİZ."

Kütahya Otogarda faaliyet gösteren firmalar ile yapılacak yeni sözleşmelerde şehir içi servislerini mecbur hale getireceklerini de dile getiren Başkan Saraçoğlu, “Bildiğiniz gibi Otogar Kütahya Belediyesinin işletmesinde oradaki firmalarda bizim kiracımız olarak gözüküyor. Yılbaşında kira yenileme süresini bizlerden isteyecekler bizler arkadaşlarımızla ve hukukçularımızla yaptığımız görüşmelerimiz neticesinde sözleşmelerimize servislerin olması ile alakalı farklı bir madde ekleyerek onları sorumluluk altına alacağız. Kirasını uzatmak isteyen firmalara mutlaka servis zorunluluğu getireceğiz ve yasal sınırlar içerisine alacağız. İnşallah o güne gelmeden bugünden itibaren servisleri tekrar koyarak vatandaşlarımızı ve yolcuları mağdur etmemelerini söylüyorum. Firmaların birleşerek ortak bir servis tutmasının çok bir maliyet olmadığını düşünüyorum. Firmaların servisleri gece 00.00 ile sabah 06.00 arasında çalışmaktaydı diğer saatlerde Kütahya Belediyesi Halk Otobüsleri bu hizmeti veriyor. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu çözeceğiz” dedi.


Saraçoğlu, ayrıca kamuoyunu yanlış bilgilendiren bir otobüs firması hakkında da Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Başkan, Saraçoğlu:, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv