Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 13:25 Bu haber 485 kez okundu
 
Bakan Eroğlu'nun talimatıyla Kütahya'ya 3 bin adet Ihlamur ve Çınar ağacı
Kütahya’ya geldiği her fırsatta Kütahya’nın milletvekili olduğunu dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu talimat verdi, Kütahya’ya 3 bin adet Ihlamur ve Çınar ağacının dikimine başlandı.
Gündem Haberi


Yerli otomotiv üssü konusunda Kütahya’nın milletvekili olduğunu söylemesine rağmen kendisi de üretim için Afyonkarahisar’ı işaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, verdiği talimatla Kütahya’ya 3 bin adet Ihlamur ve Çınar ağacının dikimine başlandı. Bu çerçevede, Orman Bölge Müdürlüğü ile Kütahya Belediyesi arasında imzalanan protokol ve hazırlanan proje çerçevesinde toplamda 3 bin adet ıhlamur ve çınar Kütahya caddelerini süsleyecek.

Proje kapsamında ilk ıhlamur ağacı TOKİ Yoluna dikilirken, dikim etkinliğine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kölgeli ile Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları katıldı.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım burada yaptığı konuşmada, 3 bin adet ıhlamur ve çınar fidanın Kütahya caddelerini donatacağını söyledi.  Kayım, “Sayın Bakanımızın ilimizi ziyaretleri sırasında vermiş oldukları talimat gereği Kütahya ilinde caddelerimize çınar, ıhlamur dikimi yapacağız. Belediyemizle yaptığımız protokol gereği bu işin başlangıcı olarak TOKİ yolunda bin 500 ıhlamur, Eskişehir ve Dumlupınar bulvarlarında da aynı şekilde bin 500 çınar dikimini başlatıyoruz. İlk etapta 3 bin adet fidanımızla caddelerimizi ağaçlandıracağız.” dedi.

Dikilecek fidanların 7 yaşında olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ise, “Bu projeyi Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlunun Kütahya’ya farklı bir bakışı var. Hiçbir isteğimizi geri çevirmedi, her zaman yanımızda olmaya gayret gösterdi. Şehrimizde ağaçlandırma istediğimizde Kütahya için farklı bir çalışma önerdi. Her bir cadde için farklı ağaçlandırma çalışmaları yapmamızı söyledi. Biz de bunun ilk etabını gerçekleştiriyoruz. Şehzadeler Parkımızın hemen yanı başında olan caddemizde ıhlamur ağacını hep birlikte toprakla buluşturacağız. Bugün dikimine başlanacak olan fidanlar 7 yaşında. Tüp fidanlardan ziyade boylu fidanları toprakla buluşturuyoruz bu da şehre ayrı bir güzellik veriyor. Bu manada bize destek veren başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, Sayın Valimize, bölge müdürlüğümüze, çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Kütahya’nın sahip olduğu orman varlığıyla önemli bir değer olduğunun altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir de, Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan projeyle nitelikli ağaçların Kütahya’ya artı bir zenginlik katacağını söyledi. Daha yeşil bir Kütahya vurgusu yapan Vali Nayir, Bizler, güzel Kütahya’mızı anlatırken kurduğumuz cümlelerden bir tanesi de Kütahya’mızın yüzde 56’sı ormandır cümlesidir. İlimizin doğal güzellikleri ve yeşillikleriyle övünüyoruz. Buna bir katkı sağlayacak husus il merkezinde, çok sık kullandığımız yolların nitelikli ağaçlarla ve gruplandırılarak, burası ıhlamurlar yolu, burası çınarlar yolu, burası çamlar yolu diyebileceğimiz şekilde Kütahya’mıza bir zenginlik katmasıydı. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla bunu hayata geçiriyor ve fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. İyinin iyisi devamlı var, biz de onun arayışı içerisindeyiz. Bu da onlardan bir tanesi. Yüzde 56 orman da bize yetmiyor, daha fazla yeşillik elde etmek için gayret sarf ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım ile ıhlamur ağacını dikerek can suyunu verdiler.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bakan, Eroğlu'nun, talimatıyla, Kütahya'ya, 3, bin, adet, Ihlamur, ve, Çınar, ağacı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv