Haber Detayı
16 Ekim 2017 - Pazartesi 10:55 Bu haber 6235 kez okundu
 
Bakan Eroğlu'ndan sonra Ekonomi Bakanı Zeybekçi de "Emret Kütahya" dedi
AK Parti Kütahya 6. Olağan Merkez Kongresine katılarak söz alan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Kütahya’nın kendileri için son derece önemli bir yer olduğunu söyleyerek, “Emret Kütahya Ne istiyorsun? Kütahya ne istiyorsa başımızın üzerinde yeri vardır.” dedi.
Siyaset Haberi


AK Parti’nin Kütahya Merkez İlçe Kongresine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Nisan ayında Kütahya ziyaretinde “Bundan sonra Kütahya ne isterse evet diyeceğiz.” diyen Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan sonra, Kütahya’nın emrine amade olduğunu ifade eden 2. Bakan oldu. Ekonomi Bakan Zeybekçi kongrede yaptığı konuşmada,“Emret Kütahya Ne istiyorsun? Kütahya ne istiyorsa başımızın üzerinde yeri vardır.” İfadesini kullandı.

Kütahyanın kendileri için son derece önemli bir yer olduğunun altını çizen Bkan Zeybekçi şöyle konuştu: “Kütahya dendiği zaman deriz ki; Emret Kütahya ne istiyorsun? Kütahya ne derse başımızın üstünde yeri vardır. Kütahya’ya söz verirken de hep şuna dikkat ederiz; siyaset yaparken Cumhurbaşkanımızın bize hatırlattığı3 altın prensipimiz vardır: Söz söyledik mi asala yalan söylememek, söz verdik mi canımız pahasına tutmak, emanete ihanet etmemek ve ettirmemek. Bu kurlalardan ayrılmadığımız zaman hayatımız çok kolay olur. Onun için Kütahya’ya  geldiğimizde verdiğimiz hiçbir sözü unutmadık. Kütahya’nın ilçeleriyle ilgili yol yapımlarını bu sene gerçekleştiremedik, ama mutlaka 2018’de tamamı programda ve tamamı çözülecek”

“Dünyanın en büyük 20 ülkesinin içinde 1 numara olacağız”

Konuşmasında, 2017 yılının Türkiye için destanlar yılı olacağını aktaran Zeybekçi, bu yıl yüzde 6’nın üzerinde büyüme beklediklerini dile getirdi. Bakan Zeybekçi, “Ak Partililer olarak ne kadar gurur duysanız azdır. Dünyanın G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 3. Ülkesiyiz. Sizlerin huzurunda bir müjde vermek istiyorum. Dünyada 1 numara olacağız. Yani o G-20 varya dünyanın en büyük 20 ülkesi, onların içinde Türkiye 1 numara olacak, Çin’i de geçeceğiz. Hindistan’ı da geçeceğiz.Yıl sonu itibarıyla hedeferiöize ulaşacağız, yüzde 6’nın biraz daha üzerinde bir büyüme rakamına ulaşacağız” diye konuştu.

"Türkiye'yi yakalayamacaklar"

İhracatta bu yıl tarihi zirveyi aşacaklarını kaydeden Bakan Zeybekçi; “Bakın Türkiye ihracatta destanlar yazıyor. İhracatta yazılan destanların temelini geçen sene işgal girişimi sırasında attık. İhracat destekleri, yatırım destekleri, teşvik destekleriyle beraber 2017'nin sonunda Türkiye ihracatta tarihi zirveyi aşacak. Geçen sene 142,3 milyar, bu sene 157,6 milyar doları aşacağız. Biz bunu söylediğimiz zaman geçen sene birileri dudak kıvırmıştı.  Biz bu büyüme rakamlarını açıkladığımızda IMF'si, dünya bankası hepsi 7 tane bunlar. 7'si birden Türkiye'nin büyüme rakamları ile ilgili yüzde 2'ler yüzde 2,3'ler hele IMF 1.5 dedi. İMF Türkiye'nin 2017 yılındaki büyüme rakamını yüzde 1,5 dedi. Sonra yüzde 2,5 yaptı. Geçenlerde bir daha artırdı yüzde 5 yaptı. Yüzde 5 büyüyecek bir ülkenin büyümesini ilk başta yüzde 1,5 olarak gören bir IMF'nin nesine güveneyim? Hangi rakamı doğru bunun? Hiç birisi. 7 tane kuruluşun 7'si birden Türkiye'nin büyümesini artırdı. Söylüyorum şimdiden, yine yetmeyecek. Türkiye'yi yakalayamayacaklar, çünkü Türkiye artık öyle bir ekonomi haline geldi ki;1989 yılında toplam dış ticaret hacmi Türkiye'nin 4,5 milyar dolardı. Bu sene yılsonu itibariyle 450 milyar doları geçecek. Bu 100 kat demek. Türkiye, eski Türkiye değil. Türkiye eskiden olduğu gibi yan gözle baktığın zaman zarara giren bir Türkiye değil, bir zamanlar kural koyanların baktığı Türkiye değil, birilerinin çizdiği çizgilerin ötesine geçmeyen Türkiye değil.” şeklinde konuştu.

Hezar Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen kongrede Cevdet Korkmaz görevini tek liste ile kongreye giren Mehmet Eşsiz’e devrederken, kongreye Bakan Zeybekçi’nin yanısıra AK Parti Kütahya Milletvekilleri Vural Kavuncu, İshak Gazel, Ahmet Tan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, partinin İl Başkanı Ali Çetinbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partili iştirak etti.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bakan, Eroğlu'ndan, sonra, Ekonomi, Bakanı, Zeybekçi, de, "Emret, Kütahya", dedi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv