Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 22:29 Bu haber 656 kez okundu
 
Azot Fabrikasında patlama meydana geldi
Kütahya Azot Fabrikasında patlama meydana geldi. Akşam saatlerinde yaşanan patlama sesi kent merkezinden de duyulurken, ilk belirlemelere göre yaralı veya can kaybının yaşanmadığı bildirildi.
Asayiş Haberi


Kütahya akşam saatlerinde gök gürültüsüne benzer bir patlama sesiyle irkilirken, patlamanın Eskişehir yolu üzerinde bulunan Azot fabrikasında meydana geldiği anlaşıldı. Olay yerine ço sayıda polis, itfaiye ve ambulans sevk edilirken, ilk belirlemelere göre patlamada herhangi bir yaralı veya can kaybının olmadığı bildirildi.

Fabrika üzerinde yoğun sarı duman çıkışı görülürken, Kütahya Valisi Ömer Toraman patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yapılan ilk araştırmada herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı, tesisin bacasında meydana gelen bir gaz sıkışmasından kaynaklandığı anlaşıldı." ifadesini kullandı.

 

Kütahya Valisi Dr.Ömer Toraman, kentteki bir azot fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin, "Yapılan ilk araştırmada herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı, tesisin bacasında meydana gelen bir gaz sıkışmasından kaynaklandığı anlaşıldı." dedi.

Vali Toraman, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 20.45 civarında kentte "azot fabrikası" olarak bilinen tesisten gelen patlama sesinin ardından yükselen yoğun dumanın endişeye yol açtığını söyledi.

“Ekipler her türlü ihtimale karşı bekliyorlar ancak hadisenin herhangi bir risk oluşturmadığını, dolayısıyla vatandaşlarımızın müsterih olmasını ifade etmek isterim.”

İlgili bütün ekiplerin derhal olay yerine intikal ettiğini dile getiren Vali Toraman, şunları kaydetti:

"Yapılan ilk araştırmada herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı, tesisin bacasında meydana gelen bir gaz sıkışmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Tabii bu bizleri sevindirdi. Şu an içeride çalışan arkadaşlarımız da dahil olmak üzere herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu değil. Çevreye herhangi etkisi olan bir hadise de değil. Dolayısıyla şu anda tüm arkadaşlarımız, sağlık, AFAD, itfaiye teşkilatımız, görevli tüm arkadaşlar burada bulunuyorlar. Her türlü ihtimale karşı bekliyorlar ancak hadisenin herhangi bir risk oluşturmadığını, dolayısıyla vatandaşlarımızın müsterih olmasını ifade etmek isterim."

"İnsanlara herhangi bir risk teşkil edecek mahiyette değil"

Vali Ömer Toraman, bir gazetecinin "Amonyak sızıntısı var mı?" sorusu üzerine, "Şu anda öyle bir tespitimiz yok. AFAD ekiplerimiz hassas ölçüm cihazıyla ölçümler de yapıyor. Bacadan normalde çıkması gereken gazın birikerek topluca çıkmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. Yani normalde baca gazı bu. Yoğun duman olarak gördüğümüz gaz normal baca gazı. İnsanlara herhangi bir risk teşkil edecek mahiyette değil." ifadelerini kullandı.

Bu tür tesislerin önemli ve kritik olduğunun altını çizen Toraman, böyle tesislerde güvenliğin en üst seviyede tutulması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Halk sağlığına ve çevreye tehdit oluşturacak herhangi olumsuz bir durum tespit edilmemiştir.”

Patlamayla ilgili olarak Kütahya Valiliğinden yapılan diğer açıklamada, olay yerinde AFAD, İtfaiye ve Çevre ve Şehircilik teknik ekipleri tarafından yapılan hassas ölçümler sonucunda halk sağlığına ve çevreye tehdit oluşturacak herhangi olumsuz bir durum tespit edilmemiştir.” denildi.

Patlamaya ilişkin kayda değer bir gelişmenin yaşanması halinde sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Azot, Fabrikasında, patlama, meydana, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv