Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 18:59 Bu haber 831 kez okundu
 
Ayaktan ele parmak ucu nakli ilk kez Kütahya'da yapıldı
Kütahya’da yapılan ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen operasyonla, bayan bir hastanın kopan parmak ucuna ayak parmağından alınan dokuyla nakil yapıldı. Nakille hasta yeniden parmağını eskisi gibi kullanmaya başladı.
Sağlık Haberi


Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen ayaktan ele parmak ucu nakliyle bayan hasta tekrar parmağını eskisi gibi kullanmaya başladı.

6 ay önce geçirdiği iş kazası sonrası, sol elinin 3. parmağının uç kısmında tırnak yatağından itibaren kayıp yaşayan 50 yaşındaki Şükran Görünmez yeni parmağına kavuştu. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Anvar Ahmedov ve Op.Dr.Furkan Karabulut operasyonla ilgili verdiği bilgilere göre, operasyonun bu güne kadar Türkiye’de yapılmayan bir ameliyat olduğu ifade edildi.

Dr.Öğr.Üyesi Anvar Ahmedov ve Op.Dr.Furkan Karabulut operasyonun başarıyla gerçekleştirildiğini kaydederek, ameliyatla ilgili şu bilgileri paylaştılar: “Parmak ucu kopmalarında genelde yerine dikme yerine, güdük kapama yapılmaktadır. Bu durum hastanın hem el parmak fonksiyonlarını zayıflatmakta hem de parmağın görüntü ve şeklini bozmaktadır.

“Türkiye'de bugüne kadar yapılmayan bir ameliyata imza attık.”

Operasyon için belli kriterler söz konusudur; hastanın yaşı, mesleği, sigara içip içmediği ve  sosyokültürel durumuna bakılarak, uygun her hastaya bu işlem yapılabilir. Yurt dışında çeşitli yerlerde, özellikle Uzak Doğu’da gerçekleştirilen ancak Türkiye'de bugüne kadar yapılmayan bir ameliyata imza attık.

Şükran Hanım bize ilk geldiğinde parmak ucunda tırnak yatağından itibaren doku kaybı mevcuttu. Parmak ucuna dokunulduğunda aşırı ağrı hmekteydi ve parmak hareketleri kısıtlıydı.

“Hastamızın parmak ucundaki doku kaybı, mümkün olan en benzer dokuyla onarıldı.”

Gerçekleştirdiğimiz operasyonla hastamızın sol ayak 2. parmak uç eklemden alınıp, sol el 3. parmak ucuna taşındı. Yani, hastamızın parmak ucundaki doku kaybı, mümkün olan en benzer dokuyla onarılmış olup, parmak şekli ve tırnak bütünlüğü sağlanmış oldu. Bu operasyon belirli bir cerrahi deneyim ve yetenek istemektedir. Ayaktan alınan parmak ileri mikrocerrahi teknikle el parmağına nakil edilerek yaşatıldı. Operasyonda en son sinirler onarıldı. Bu sinirler iyileşecek ve günde yaklaşık 1 milimetre ilerleyecektir. Yani 3-6 ay sonrasında hasta parmak ucunu normal şekilde hissedecektir.”

Ameliyatın dezavantajı olarak ayaktan bir parmak eksilmesine bağlı yürüyüş bozukluğu yaratabileceğine işaret eden doktorlar, kendi ameliyatlarında sol ayak 2. parmağın bir kısmının alınması nedeniyle hastada bir yürüyüş bozukluğu yaratmadığını söylediler.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Ayaktan, ele, parmak, ucu, nakli, ilk, kez, Kütahya'da, yapıldı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Arşiv