Haber Detayı
27 Ocak 2019 - Pazar 12:42 Bu haber 1589 kez okundu
 
Altın Seramik tüm çalışanlarını ücretsiz izne çıkardı
Kütahya’da son aylarda arka arkaya kısmen kapanan veya işçi çıkaran fabrikalar kervanına Altın Seramik de eklendi. Fabrika doğalgaz borcunu ödeyemediği ve 4 aylık stok biriktirdiği gerekçesiyle tüm çalışanlarını belirsiz sürede ücretsiz izne çıkardı. Ancak, iddialara göre, bunda ekonomik kriz kadar sendikalaşmanın da payı büyük.
Ekonomi Haberi


Kütahya’da son aylarda ekonomik kriz gerekçesiyle işten çıkarmalarda büyük artış yaşanıyor. Bu bağlamda, kısmen kapatılan veya tamamen kapanarak işçi çıkaran fabrikalar kervanına Altın Seramik de eklendi. Bünyesinde çalıştırdığı yaklaşık 250 işçiyi belirsiz süreli ücretsiz izne çıkaran fabrika, Altın Çini ve Seramik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kıratlı imzalı çalışanlarına sunduğu bildiride, ekonomik kriz nedeniyle doğalgaz borcunu ödeyemedikleri ve ayrıca 4 aylık (1 milyon 788 bin metre kare) stok biriktirdikleri gerekçesiyle ücretsiz izin uygulamasına gitmek zorunda olduklarını bildirdi.

Fabrikanın aldığı bu kararla, şimdi yüzlerce çalışan kaç ay işsiz kalacağını bilmeden, kış aylarının zorlu şartlarında ekmeğinden olurken, bu belirsiz sürede ailelerinin geçimini nasıl sağlayacağı hakkında kara kara düşünüyor.

Ekonomik kriz kadar sendikalı işçilerden kurtulma düşüncesinin de etkili olduğu iddia ediliyor

Öte yandan iddialara göre, fabrikanın bu kararı almasında en az ekonomik kriz kadar fabrikaya giriş yapan Çimse İş Sendikası’nın da büyük etkisi bulunuyor. İddiaya göre, Altın Çini ve Seramik Seramik Fabrikasına geçtiğimiz bahar aylarında giriş yapan sendika hızla üye kaydederek, çoğunluk elde edip işverenle pazarlık masasına oturacak güce ulaşıyor.

170-180 civarında çalışanın üye olduğu tahmin edilen sendika temsilcileri, Mustafa Kıratlı ile konuşarak sendikaya üye olan benzeri fabrikaların çalışanlarına verdiği (Yakıt yardımı, gece vardiyası zammı, bayramlarda ikramiye vb.) sosyal haklarını talep ediyor.

"Sendika çalışanların sosyal haklarını talep etti, işverenden ücretsiz izne çıkarma hamlesi geldi."

İddiaya göre, sendikanın bu talebini karşılayamayacağını ve işlerin iyi olmadığını dile getiren Kıratlı’nın bu cevabından sonra, sendika işyerinde greve gidip gitmeme kararını konuşurken, fabrikadan çalışanların ücretsiz izne çıkarılması hamlesi geliyor.

“En azından işsizlik maaşından faydalanabilmemiz ve biriken tazminatlarımızı alabilmemiz için işten çıkarılmalıydık.”

Çalışanların, ekonomik krizi fırsata dönüştürmek ve işverenin fabrikadaki sendikalı işçilerden kurtulma yolu olarak gördüğü bu hamleden sonra işçiler ne yapacağını şaşırmış durumda. Konu hakkında haber sitemize ulaşarak içine düştükleri zor durumdan şikayetçi olan bazı Altın Seramik çalışanları, işverenlerinin en azından işsizlik maaşından faydalanabilmeleri ve biriken tazminatlarını alabilmeleri için kendilerini işten çıkarması gerektiğini ifade ediyorlar.

“Bizden sonra sıra, bir hafta içinde kardeş fabrika Altın Çini’ye de gelecek.”

Altın Seramik gibi yaklaşık bir hafta sonra Altın Çini çalışanları için de aynı akıbetin yaşanacağını bildiklerini söyleyen ve içine düştükleri durum karşısında ne yapacaklarını bilemeyen işçiler, şunları dile getiriyorlar; “Maalesef ekonomik kriz bahane edilerek tüm çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldı. Bir hafta gibi yakın bir zaman içinde kardeş fabrikamız Altın Çini de de aynısı yapılacak. Orada da yaklaşık 100 arkadaşımız çalışıyor.

“Çoluk çocuk bu kış ayında ne yapar, ne yer, ne içer, kiralarımızı nasıl öderiz? Allah yardımcımız olsun!”

"İşverenimizin bu kararı almasında fabrikada faaliyette bulunan ve çok sayıda üye yapan sendikadan kurtulmak düşüncesi de yatıyor. Ne olacağız, bizi ne zaman tekrar çağıracaklar, evimize nasıl ekmek götüreceğiz belli değil. İyimser tahminle 4-5 ay sonra bizi tekrar işe çağırsalar bile bu zaman diliminde ailemizin geçimini nasıl sağlayacağız? Bu konuda bilgi veren de yok, yol gösteren de. Çoğumuz asgari ücretle çalışıyorduk, evlerimiz kiradaydı. Çoluk çocuk bu kış ayında ne yapar, ne yer, ne içer, kiralarımızı nasıl öderiz? Allah yardımcımız olsun!

“Bizi arada bıraktılar, ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz.”

İşverenimiz en azından işsizlik maaşından yararlanabilmemiz için bize şunu diyebilirdi; ‘Arkadaşlar işler çok kötü, fabrikayı kapatıyoruz. Hepinizi işten çıkarıyoruz ancak, tazminatlarınızı ne zaman ödeyebileceğimizi biz de bilmiyoruz.’ Böyle olsaydı en azından işsizlik maaşı alabilir ve ocağımızda bir çorba kaynatabilecek kadar gücümüz olurdu. Şimdi bu da yok. Bizi arada bıraktılar, inanın ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz.”

Altın Seramik’in Mustafa Kıratlı ve Tuba Karakaya imzalı çalışanlarına sunduğu işte o duyuru:

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizin tesiri şirketimizde de görülmüştür.

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara rağmen diğer fabrikalar kısmen de olsa kapatma yoluna gittiği halde, biz, çalışanlarımızı düşünerek kapatma yoluna gitmedik. Çünkü bazı ümitlerimiz vardı, ama gerçekleşmedi. Bugün için Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak ayarındaki üretimimiz (1.788.000 m2) stoklarımızdadır. Bunların bitirilmesine yakın yeniden başlamak ümidindeyiz.

Bankaya verdiğimiz çeklere rağmen kredinin gecikmesinden dolayı doğalgaz borcumuzu ödeyemediğimizden kesilmesi ile ilgili tebligatı aldığımız için 28.01.2019 tarihi itibariyle durma kararı almak mecburiyetindeyiz.

Bugün için 4 aylıktan fazla üretimimiz stoklarımızdadır, bunların bitirilmesine yakın yeniden başlamak ümidindeyiz.

Çalışanlarımızın bizi makul bulacağı ümidiyle ücretsiz izne gitme zorunluluğumuzu uygulamak gerekecektir. Bu konuda gösterdiğiniz hassasiyet ve bizlere her zaman vermiş olduğunuz destek için şimdiden teşekkür eder, konuyu bilgilerinize sunarım.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Altın, Seramik, tüm, çalışanlarını, ücretsiz, izne, çıkardı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv