Haber Detayı
08 Ekim 2017 - Pazar 10:04 Bu haber 1453 kez okundu
 
Alman gezgin Axel Klotzsch;
Almanya’nın Frankfurt kentinden bisikletiyle Çin’e gitmek için yola çıkan Alman vatandaşı Axel Klotzsch, yolculuk rotasında Kütahya’ya da uğradı. Kütahya’da 3 gün kalan genç gezgin Kütahya ve Türkiye hakkında ilginç tespitlerini Kütahya Arşiv’e anlattı.
Yaşam Haberi


Dünyayı gezip görmek ve farklı kültürleri tanımak istediği için bisikletiyle Almanya’dan Çin’e kadar uzanan bir rota belirleyen Axel Klotzsch, rotasına Kütahya’yı da dahil etti. Yaklaşık 4 bin 500 kilometre katettikten sonra Kütahya'ya ulaşan Axel Klotzsch, yolculuğunun Kütahya durağında haber sitemize özel açıklamalarda bulundu. Klottzsch, Kütahya ve Türk insanı hakkında ilginç tespitlerini sitemize anlattı.

“Kütahya’da ingilizce bilmiyorlar ama herkes çay içmemi istiyor”

Ege Üniverstesi öğrencisi olan ve Kütahya'da bir kurumda staj gören Kazakistanlı Zulehya Osmanova ile uluslarası bir misafir kabul etme programıyla internette tanışan ve Osmanova tarafından Kütahya’da ağırlanan Axel Klotzsch, Kütahyalıları çok misafirperver ve yardımsever bulduğunu söyledi. İngilizce bilmemelerine rağmen karşılaştığı herkesin kendine çay ısmarlayıp yardımcı olmaya çalıştığını ifade den genç gezgin, imkân olsa Kütahya’da daha fazla kalmak istediğini belirtti.

“Türk yemekleri çok baharatlı, Nargileye bayıldım”

Türkiye’de özellikle Nargile içmeyi çok beğendiğini söyleyen Klotzsch, “Türk yemeklerini çok baharatlı buluyorum. Ancak kahvaltı çeşitleriniz bol ve lezzetli. Et yemeklerinden döner kebabını da biliyorum, onu da severek yiyorum.” dedi.

“1 yılın sonunda Çin’e ulaşmayı hedefliyorum”

Yolculuğunun devamında Denizli, Muğla Fethiye ve Akdeniz sahillerini takip ederek İran üzerinden Çin’e hareket edeceğini kaydeden Axel Klotzsch, günde yaklaşık 50 kilometre yol aldığını anlattı. Günlük kattettiği her mesafenin sonunda çadırıyla kamp kurup uygun yerlerde gecelediğini belirten Axel Klotzsch, Yaklaşık 3 ay önce Frankfurttan yola çıktığını ve 1 yılın sonunda Çin’e ulaşmayı hedeflediğini ifade etti.

“Türkiye’de beni en çok şaşırtan şey şehirlerinizin çok düzensiz oluşu”

Türkiye’de kendini en çok şaşırtan şeyin ise kentlerin çok düzensiz olmasını gösteren Axel Klotzsch, özellikle İstanbul’da aradığı şeyleri bulmakta çok zorlandığını kaydetti. Kütahya’da şahit olduğu bir olayda da Türk erkeklerinin kadınlara kaba davrandığı algısının daha da yerine oturduğunu anlatan Klotzsch,

“Türk erkekleri kadınlara kaba davranıyor”

“Genelde yardımsever olmakla birlikte Türk erkekleri kadınlara biraz kaba davranıyor. Beni en fazla şaşırtan şey ise, şehirlerinizin düzensiz oluşu. Kentlerinizi bu kadar düzensiz beklemiyordum. İstanbul bu konuda daha kötü. Orada aradığınızı bulabilmek çok zor” şeklinde konuştu.

Sitemize yaptığı değerlendirmelerin sonunda Türklere karşı herhangi bir ön yargısının olmadığını ve Almanya’da özellikle basının olayları çok farklı yansıttığını anlatan Axel Klotzsch, “Politik açıdan Almanya’da Türkiye’ye karşı basın böyle davranıyor. Fakat burada her şeyin farklı olduğunu görüyorum. Bir Alman olarak Türklere karşı herhangi bir ön yargı taşımıyorum. Türkiye’den geçerken güzel şeyler yaşıyorum. Umarım yolculuğumun kalan kısmı da güzel anılarla geçer” diye konuştu. 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Alman, gezgin, Axel, Klotzsch;, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Arşiv